Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe? [PORADNIK dla nowego użytkownika]

Redakcja 16.07.2018
Soczewki - jak je dobierać?

Soczewki kontaktowe sprawiają, że możemy cieszyć się komfortem widzenia bez konieczności zakładania okularów korekcyjnych. Są niewidoczne i korygują naszą wadę wzroku. O czym warto pamiętać przy ich wyborze? Na co zwrócić uwagę?

Miliony pacjentów na świecie pokochało korzystanie z soczewek kontaktowych. Można je dobrać bez względu na wiek – mogą je nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Powinno się jednak zawsze korzystać w tym celu z pomocy specjalisty – lekarza okulisty lub optometrysty.

Zobacz także: Kto może używać soczewek kontaktowych?

Nawet jeśli wydaje się, że soczewki nam pasują i nic nie przeszkadza przy ich noszeniu, to niekoniecznie muszą być dobrze dobrane. Jeśli nie dopasuje ich doświadczony specjalista, możemy oprócz niewłaściwej korekcji wady wzroku - narazić się na drobne mikrourazy i uszkodzenia, które – prędzej czy później – nawet przy odpowiednim użytkowaniu i przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, mogą nas narazić na powikłania. Ponadto ludzkie oko zmienia się na przestrzeni czasu, wada wzroku może ulec zmianie, dlatego potrzebne są co 6 miesięczne kontrole. Częsty kontakt z ekspertem, który oceni, czy noszone soczewki kontaktowe są prawidłowo dopasowane, powinien zapewnić nam odpowiedni komfort i bezpieczeństwo użytkowania soczewek kontaktowych przez dłuższy czas.

Mimo że soczewki kontaktowe są dostępne bez recepty, to jednak nie powinno się ich wybierać bez konsultacji z okulistą lub optometrystą – zarówno tych jednodniowych (jak Biotrue® ONEday), jak i miesięcznych (np. Bausch+Lomb ULTRA®)

Tylko po profesjonalnym badaniu wzroku można ocenić, jaką mamy wadę i dobrać soczewki kontaktowe, które będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Zwykle podczas pierwszej wizyty specjalista powinien nie tylko wybrać najlepsze dla nas soczewki i za pomocą tzw. lampy szczelinowej ocenić, czy rzeczywiście są one poprawnie dopasowane do naszych oczu, czy nie powodują dyskomfortu i nie uwierają. Powinien także nauczyć badanego, zarówno jak się je poprawnie zakłada i właściwie zdejmuje.

Pamiętaj, że wybieranie soczewek kontaktowych bez konsultacji specjalisty może grozić podrażnieniem oczu lub powikłaniami.

1(1)
2(2)

W przypadku kiedy soczewka kontaktowa dostanie się pod powiekę górną - najlepiej jest spuścić wzrok w dół i kolistymi ruchami wymasować soczewkę spod powieki. Nie sprawi to bólu i nie wpłynie w żaden sposób na soczewkę.

W sytuacji gdy soczewka kontaktowa przyklei się do oka na tyle mocno, że nie potrafimy jej wyjąć, należy zakropić oko kroplami do oczu (np. nawilżającymi). Po chwili soczewka powinna pozwolić nam na to, by ją poruszać. Wtedy należy ją zdjąć, a jeśli nadal nie jesteśmy w stanie tego zrobić, powinniśmy natychmiast skontaktować się ze specjalistą (optometrystą lub okulistą).

 

3
4
fot. Bausch+Lomb
Fotografia: Bausch+Lomb
780x100_zamykajaca (2)

Zobacz także: Soczewki i sport. Uprawiając sport zamień okulary na soczewki kontaktowe

Akcja partnerska - Spełniaj marzenia dzięki soczewkom.

Oceń artykuł