Symulakra - rzeźba tworzona przez miasto!

Redakcja 06.11.2019
Symulakra - rzeźba tworzona przez siły miasta
Fotografia: SCREEN NETWORKS

Symulakra - rzeźba tworzona przez siły miasta, czyli Digital Out-Of-Home i cyfrowa sztuka w przestrzeni miejskiej. Wspólny projekt Screen Network i grupy artystycznej panGenerator.

Najszybciej rozwijające się medium po internecie, Digital Out-Of-Home, zaskakuje coraz to nowszymi rozwiązaniami, nie tylko jeśli chodzi o spersonalizowane komunikaty reklamowe, ale również aktywnie zmieniając przestrzeń miejską. Dzięki połączeniu sztuki, computer vision, danych z telefonów komórkowych i spektakularnej kurtyny LED udało się stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, gdzie mieszkańcy mogą uczestniczyć w akcie tworzenia wirtualnej rzeźby.

Ten artystyczno-technologiczny projekt powstał na zlecenie firmy Screen Network a artystyczną formę nadała mu, wielokrotnie nagradzana, grupa artystyczna panGenerator.

Czym jest Symulakra?

Termin filozoficzny Symulakr(a) symulakrum (łac. simulacrum „podobieństwo, pozór”) spopularyzowany został przez Jeana Baudrillarda. Jest to obraz, który jest czystą symulacją pozorującą rzeczywistość albo tworzącą własną rzeczywistość. Również obiekt materialny wyobrażający istotę żywą, nadprzyrodzoną i fantastyczną w ich trójwymiarowym kształcie.

Pojęcie Symulakry było inspiracją do stworzenia cyfrowej rzeźby, która zmienia się pod wpływem danych rejestrowanych przez ekran, na którym jest wyświetlana. Na jej kształt ma więc wpływ na ul. Puławskiej oraz dane z telefonów komórkowych osób zgromadzonych w okolicy ekranu określające podstawową demografię, jak np. wiek.

Jest to tylko ogólna charakterystyka użytkowników pochodząca z danych jakie sami o sobie udostępniają poprzez korzystanie z aplikacji. Nie przetwarzamy danych osobowych i nie identyfikujemy użytkowników z imienia i nazwiska - mówi Dominik Karbowski, CEO firmy Selectivv, która na potrzeby projektu Symulakra dostarcza danych z kanału mobile.

Symulakra
Fotografia: SCREEN NETWORKS

Na kształt rzeźby można wpływać także bezpośrednio za pomocą mobilnej strony internetowej: symulakra.com

Od 5 listopada rzeźba będzie eksponowana codziennie o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00 przez 5 minut. Dzięki temu na Placu Unii powstanie rodzaj otwartej galerii. Codziennie będziemy świadkami zmieniającej się na żywo rzeźby miejskiej, której kształt będzie stale ewoluował tworząc własną rzeczywistość. Symulakra będzie rzeźbą żywą, w ciągłym ruchu.

Włożyliśmy bardzo dużo pracy i wysiłku w ten projekt, zależało nam, aby pokazać zupełnie inne wykorzystanie naszych ekranów. Ogromnie cieszę się, że twórcy z grupy anGenerator, podjęli się tego wyzwania i stworzyli tak wspaniały projekt. Mam nadzieję, że Symulakra pozytywnie wpisze się w artystyczną tkankę miasta - komentuje Agnieszka Godlewska, Prezeska Screen Network.

Symulakra
Fotografia: SCREEN NETWORKS

Nowe nośniki cyfrowe w przestrzeni miejskiej pozwalają zaistnieć nowym formom sztuki. W projekcie Symulakry eksplorujemy innowacyjne narzędzia twórczej ekspresji, tworząc rzeźbę w przestrzeni publicznej, która w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, jest formą dynamiczną i ulegającą ciągłym zmianom pod wpływem miejskiego ruchu, przepływów danych a także, co bardzo dla nas istotne angażuje mieszkańców do bezpośrednich interakcji - ocenia projekt Jakub Koźniewski, PanGenerator.

Zobaczcie film pokazujący działanie Symulakry:

Symulakra
Fotografia: SCREEN NETWORKS
Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów