21.10.2016 15:35

Nie bójmy się nowych technologii. Odpowiednio użyte mogą nam pomóc w życiu

Współczesny świat to świat komputerów, smartfonów i przeróżnych aplikacji, które stworzone zostały po to, aby ułatwić nam życie. 

Barbara Sołtysińska, Jowita Michalska, Joanna Ceplin

Fotografia: Radio ZET Chilli

Z technologii korzystamy stale. Wykorzystujemy ją w pracy, w domu, praktycznie bez niej nie istniejemy. Dziś już nie wyobrażamy sobie bez niej współczesnego świata.

Sztuczna inteligencja otacza nas już niemal z każdej strony, robiąc odważny krok w przyszłość - kilka miesięcy temu sztuczna inteligencja po raz pierwszy w całości skomponowała muzykę. Rozwój technologii będzie miał wielki wpływ na naszą przyszłość. Na nasze życie prywatne, jak i w szczególności, zawodowe. 

"

Duża część zawodów w przyszłości będzie faktycznie zastąpiona robotami i praca w przypadku wielu branż to będzie pewnego rodzaju przywilej - przekonuje Barbara Sołtysińska z firlmy LifeTube w Radiu ZET Chilli. "

Word Economic Forum opublikował raport "Future of jobs", z którego wynika, że około 2 mln zawodów zniknie z rynku pracy do 2020 roku. Głównie będą to zawody związane z pracą fizyczną, ale część z nich również z prostym myśleniem. Jowita Michalska z Digital University twierdzi, że maszyny w zupełności poradzą sobie bez pomocy człowieka. 

Złapani w sieci

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że technologia w pewien sposób rządzi naszym zawodowym życiem. Pracodawcy potencjalnych pracowników często szukają w sieci. I właśnie na podstawie informacji zawartych w Internecie, w mediach społecznościowych podejmują decyzję o spotkaniu z być może przyszłym pracownikiem.

"

Już teraz trend jest taki, że pracodawcy sprawdzają swoich pracowników czy są w Internecie. Jest to bunt wśród modelek, ponieważ dominującym kryterium wyboru danej modelki do kampanii jest to ile ma fanów, obserwatorów na Instagramie, na Facebooku, a nie to co sobą reprezentuje - zauważa Joanna Ceplin z Twoja Marka Online. "

Świat dziś stoi przed nami otworem, nie ma granic. Wystarczy sięgnąć po nowe technologie i zacząć z nich korzystać. Często jednak bojąc się, nie robimy tego, a to znacznie utrudnia nasze życie zawodowe. Joanna Ceplin zachęca, żeby w prowadzeniu biznesu wykorzystać aplikacje, które pozwolą nam nie tylko mierzyć skuteczność naszych działań, ale także je reklamować i udoskonalać. Nowa technologia dała ludziom media społecznościowe, z których ci powinni korzystać. Obserwując Instagram, Facebook, czy Snapchat możemy zaobserwować zmianę rynkową, która nie tylko stworzyła nowe zawody, ale również stworzyła możliwość zarobkowania. 

"

To jest element pewnej demokratyzacji, która moim zdaniem powoduje, że faktycznie ci, którzy chcą konsekwentnie coś przekazać, popracować nad formą, mogą stać się niekiedy bardziej opiniotwórczy w pewnych grupach wiekowych niż niejedna telewizja czy stacja radiowa. I to faktycznie tworzy zupełnie nowy model zarabiania, budowania swojej marki, swojej pozycji. Marki podążają tam gdzie są ludzie - mówi Barbara Sołtysińska.  "

Joanna Ceplin, Barbara Sołtysińska i Jowita Michalska w rozmowie z Radio ZET Chilli przekonują, że technologii bać się nie trzeba, a raczej należy otwierać się na narzędzia, które nam daje. 

Tytuł audycji: Sukces pisany szminką
Prowadzi: Olga Kozierowska
Gość: Joanna Ceplin, Barbara Sołtysińska, Jowita Michalska
Data emisji: 15.10.2016
Godzina emisji: 10:00