Każdemu czasami pieniądze przeciekają przez palce. Ona już wie co zrobić, aby dobrze nimi zarządzać

Redakcja 04.11.2016
Sukces pisany szminką - Dominika Nawrocka
Fotografia: Sukces pisany szminką

Dominika Nawrocka w książce "Kobieta i pieniądze" przekonuje, że tylko pieniądze dają kobiecie prawdziwą wolność. Jak nimi zarządzać? 

Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Mówią też, że z jednej strony o nich marzymy, a z drugiej trochę się ich boimy. Gdy są na koncie narzekamy, że jest ich zbyt mało. Gdy ich nie ma, kombinujemy co tu zrobić, aby wreszcie je zdobyć. Jedno jest pewne - pieniądze znacznie ułatwiają życie, a ich brak często rodzi w nas frustracje i może być powodem wielu konfliktów. Tymczasem okazuje się, że wystarczy z pieniędzmi wypracować odpowiednie relacje i tylko czekać aż nasze życie i życie naszych bliskich stanie się znacznie łatwiejsze. 

Skuteczne zarządzanie pieniędzmi i efektywne ich pomnażanie to klucz do sukcesu. Przekonuje o tym Dominika Nawrocka autorka bloga i książki "Kobieta i pieniądze", która na własnym przykładzie nauczyła się dobrego zarządzania budżetem. Droga ta nie była jednak prosta. W 2010 roku jej małżeństwo przechodziło poważny kryzys, który w dużym stopniu dotyczył właśnie pieniędzy. Wyprowadzka z domu z dwójką dzieci to był właśnie ten moment, kiedy uświadomiła sobie, jak ważne w życiu są finanse. I choć kryzys szczęśliwie został zażegnany, wiedzę, którą wówczas zdobyła, dziś chętnie wykorzystuje i dzieli się nią z innymi.

Fakty mówią same za siebie. Jeżeli spojrzymy na statystyki to około 30 procent małżeństw w Polsce kończy się rozwodem. Okazuje się, że jedną z głównych przyczyn rozwodu są nieporozumienia na tle finansowym. Jeżeli nie jesteśmy dogadani w związku z tym, jak tymi pieniędzmi zarządzamy, jak je wydajemy, jak nimi operujemy, jak zarabiamy, do czego my w zasadzie finansowo dążymy w naszym wspólnym życiu, to okazuje się, że jednak się trochę rozjeżdżamy. Jeżeli te rozbieżności są tak duże to ludzie się po prostu rozchodzą - mówi Dominika Nawrocka w rozmowie z Radio Zet Chilli.

Jak podkreśla autorka, najważniejsza jest rozmowa i to już na wczesnym etapie wspólnego życia. To, czy chcielibyśmy mieszkać w domu, czy w mieszkaniu, czy chcemy pracować całe życie, czy wręcz przeciwnie, ma ogromne znaczenie. Ustalenie tych kwestii już na początku związku pozwoli uniknąć wielu problemów. 

Jak zarządzać pieniędzmi?

Wbrew pozorom, zarządzanie finansami jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy poznać tylko...7 kroków. Przede wszystkim już dzisiaj powinniśmy zadbać o naszą finansową przyszłość i skupić się chyba na jej najważniejszej części, a więc na budżetach i podzielić je na sześć części. 

Ważne jest to, jak na bieżąco zarządzamy swoimi pieniędzmi. Tu są bardzo różne szkoły. Ja hołduję zasadzie budżetowania. Budżety mają granice, a to z czym się najczęściej borykamy to to, że my te granice przesuwamy, albo w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy. W każdym momencie kiedy przychodzą do nas pieniądze, ważne, abyśmy już na samym początku podzielili je na kilka budżetów i trzymali się ich, czyli tych pieniędzy które są na poszczególne wydatki. Największe wydatki to te na życie, czyli 55 procent tego, co zarabiamy to właśnie idzie na życie i tego się trzymajmy. Nie wydajemy więcej niż 55 procent tego, co zarabiamy na ten cel. Czyli na mieszkanie, jedzenie, transport i tak dalej - zdradza Dominika Nawrocka.

Budżet na życie, jak wiemy, nie jest jedynym. Kolejne podziały, które warto stworzyć to budżety na duże wydatki (10 procent), na inwestycje (10 procent), na przyjemności (10 procent), na edukację (10 procent) i na dobroczynność (5 procent). I starcza na wszystko! 

Wyłącznie dla kobiet

Książka "Kobieta i pieniądze" jest dedykowana właśnie kobietom i tylko kobietom. Wszystkim tym, które na co dzień borykają się z problemami finansowymi i nie wiedzą co zrobić, aby pieniądze nie przeciekały im już przez palce. Krok po kroku nauczą się z niej, jak zająć się swoimi finansami, aby wyjść na prostą i jak zadbać o swoją przyszłość. Również wszystkim tym, które podobnie jak autorka kiedyś, znalazły się na życiowym zakręcie. A dlaczego wyłącznie dla kobiet? Z bardzo prostego powodu.

My kobiety mamy inny kontekst, mamy inne podejście, mamy inne problemy z pieniędzmi i mamy też więcej emocji związanych z pieniędzmi - dużo nas różni od mężczyzn w podejściu do finansów. To powoduje, że my kobiety często odsuwamy temat pieniędzy od siebie. Bardziej koncentrujemy się tylko na tym, aby je zarabiać - zdradza Dominika Nawrocka w rozmowie z Radio Zet Chilli.

A przecież prawdziwe bezpieczeństwo dają inwestycje i to one pracują na naszą przyszłość. Książka Nawrockiej to nie tylko poradnik, jak radzić sobie z finansami. To też książka, która kobietom daje pozytywnego kopa i mobilizuje je, aby inwestowały w siebie i w swój rozwój osobisty. Aby nie bały się zakładać własnych biznesów, bo mając odpowiednią wiedzę poradzą sobie z każdą finansową trudnością. 

Tytuł audycji: Sukces pisany szminką
Prowadzi: Olga Kozierowska
Goście: Dominika Nawrocka
Data emisji: 29.10.2016
Godzina emisji: 10:00

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów