Znamy nazwiska zdobywców Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Joanna Kulasza 27.09.2016
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida
Fotografia: East News

26 września 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala. Nagrodzono najznakomitszych twórców.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 roku. Jest przyznawana najlepszym twórcom w kategoriach literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Przyznawane jest także wyróżnienie "Dzieło życia" za całokształt twórczości. Nazwiska zwycięzców ogłosili przewodniczący Kapituł Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Grzegorz Michalski, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek. 

W tym roku w kategorii literatura nagrodę zdobyła Uta Przyboś za zbiór wierszy "Prosta". Nagrodę muzyczną otrzymał Artur Szklener za XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W dziedzinie sztuk plastycznych laureatem został Boris Kudlicka za scenografie do oper "Powder Her Face" i "Salome" w Teatrze Wielki-Operze Narodowej w Warszawie. W kategorii teatr zwyciężył Janusz Gajos. Nagrodzono go za mondram "Msza za miasto Arras" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Specjalną nagrodę "Dzieło życia" przyznano Janowi Kobuszewskiemu. Laureaci Nagrody otrzymali okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a laureat Nagrody "Dzieło Życia" 25 tysięcy złotych. Pozostali nominowani do nagrody otrzymali natomiast imienny medal okolicznościowy. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów