Z czytaniem mamy po drodze. Zwłaszcza, kiedy cała Polska czyta dzieciom

Joanna Kulasza 27.09.2016
Cała Polska czyta dzieciom
Fotografia: Pixabay

Organizatorzy zachęcają rodziców do czytania na głos podczas jazdy w środkach komunikacji miejskiej.

Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom stworzyła nowy projekt "Z Czytaniem Masz Po Drodze". Jednym z oficjalnych partnerów tej akcji zostało Radio ZET Chilli.

Czytaj dziecku 20 minut dziennie… codziennie – to hasło, z którym Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom już od 15 lat promuje czytanie na głos. Tym razem pragnie pokazać, że każda wolna chwila jest dobra na wspólną lekturę, zachęcając rodziców do czytania dzieciom w środkach komunikacji miejskiej. Organizatorzy po raz kolejny chcą uświadomić rodziców, że to właśnie oni są dla dzieci najważniejszymi nauczycielami języka. Badania i praktyka pokazują, że czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny, intelektualny, umysłowy, moralny i społeczny.

"Żółty tramwaj"

Język jest głównym narzędziem myślenia, komunikacji międzyludzkiej i zdobywania wiedzy. Tymczasem coraz więcej dzieci ma problemy z mową, słabo rozumie język i nie czyta. W ramach akcji, w centrach pięciu miast - Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska – wysłannicy fundacji rozdadzą rodzicom z dziećmi książeczki z opowiadaniem "Żółty tramwaj", idealnym do czytania po drodze. Opowiadanie napisane zostało przez uznaną i wielokrotnie nagradzaną autorkę książek dla dzieci, Katarzynę Ryrych, a zilustrowane przez Joannę Młynarczyk. Czytanka stanowi pierwszy z czterech odcinków serii.

Ambasadorami projektu zostali Teresa LipowskaEdyta Jungowska i Maciej Orłoś. W ramach akcji są zaplanowane też różnorodne akcje miejskie. W dniach 3-5 października czytanki będą rozdawane w Krakowie, 10-12 października w Warszawie, a 17-19 października we Wrocławiu i Poznaniu.

Projekt "Z czytaniem masz po drodze" trwa do 31 października.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów