Poznaliśmy laureatów V edycji konkursu Literacki Debiut Roku

16.08.2016
Poznaliśmy laureatów V edycji konkursu Literacki Debiut Roku
Fotografia: materiały prasowe

30 lipca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród V edycji konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W najnowszej odsłonie konkursu tytuł „Literacki Debiut Roku” zdobył pan Lech Grabowski za powieść „Podwójne przekleństwo”. Uroczystość miała miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

ko
fot. materiały prasowe

„Podwójne przekleństwo” autorstwa Lecha Grabowskiego to powieść zawierająca wiele odniesień do aktualnych wydarzeń i współcześnie obserwowanych problemów – w tym m.in. wpływów tzw. Państwa Islamskiego, napływu uchodźców, sprawy domniemanych tajnych więzień CIA oraz głośnych afer politycznych.To opowieść o dziennikarskim śledztwie oraz losach młodego, niedoszłego  terrorysty. Gatunkowo książka sytuuje się na styku powieści obyczajowej, sensacyjnej i kryminału, z równolegle prowadzonym wątkiem romansowym.

Drugie miejsce zajął pan Przemysław Wiśniewski za utwór „Żółć”, zaś trzecią lokatę pani Zuzanna Arczyńska za utwór „Foka”. Zgodnie z tradycją rokrocznie fragmenty zwycięskiego utworu czytają znani aktorzy, podczas tegorocznego finału goście zapoznali się z fragmentami zwycięskiej powieści w interpretacji aktorki Edyty Jungowskiej.

jung
fot. materiały prasowe

Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a zwycięskie powieści otrzymują wysokie noty wśród miłośników literatury. Warto jednak podkreślić, że kapitule konkursu przyświeca nie tylko chęć wyboru takiego tekstu, który dotrze do jak najszerszej grupy adresatów. Pragnie ona odznaczać utwory wartościowe, za którymi nie zawsze stoi wysoki potencjał marketingowy, i którym bez tego typu inicjatyw jak Literacki Debiut Roku byłoby niezwykle ciężko przebić się na polskim rynku wydawniczym.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów