11. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Redakcja 02.04.2019
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
Fotografia: materiał prasowy

11 – 13 kwietnia w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego oraz w Novym Kinie Wisła odbędzie się 11. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.

Ten rok jest wyjątkowy, obchodzimy bowiem 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W ciekawy i różnorodny sposób pokazujemy twórczość K. Komedy z różnych muzycznych perspektyw. Festiwal kreuje przestrzeń, w której zestawia się różnorodne wizje muzyczne artysty.

Wydarzenie jest miejscem do konfrontacji  twórczości „Chopina polskiego jazzu”, oraz okazją do spotkań polskich i europejskich artystów których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu. Koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i  jazzowych odkryć, różnorodne wystawy, pokazy filmów z muzyką Komedy.

Festiwal ma również piękny dorobek. Na festiwalu wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu, wybitni  artyści i jazzowe odkrycia w specjalnych, premierowych projektach  m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Maria Sadowska, Kattorna, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Joachim Mencel, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell , Janusz Olejniczak, Pianohooligan. Piotr Orzechowski & Marcin Masecki, Eabs & Michał Urbaniak.

Gośćmi festiwalu były gwiazdy prestiżowych wytwórni europejskich  z ACT MusicorazECM Records  – Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi. Festiwal gościł wybitnych reżyserów, aktorów, krytyków filmowych jak: Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski.

 

PROGRAM

11 kwietnia - Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego,  godz. 19.00

DANILO REA TRIO Cinema Music Films  - Włochy

Jeden z najwybitniejszych włoskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie zagra włoskie kompozycje mistrzów muzyki filmowej oraz utwory Krzysztofa Komedy w swojej aranżacji .

Danilo Rea. Jeden z największych włoskich muzyków, pianista wszechstronny, gra jazz, muzykę klasyczną i muzykę popularną. Wśród artystów, z którymi współpracował na scenie i podczas nagrań są największe nazwiska jazzu jak: Chet Baker, Phil Woods, Michael Brecker, Billy Cobham, Joe Lovano.

WYSTAWA  KOMEDA -  kalendarium życia

Wystawa jest szkicem życiorysu artysty, wykonanym na podstawie: listów, fotografii, wycinków prasowych i publikacji o Krzysztofie Komedzie. Całość uzupełniają plakaty i afisze. Ekspozycja obejmuje etap europejski i amerykański jego kariery. Wystawa pochodzi z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie.

WYSTAWA POLSKI PLAKAT JAZZOWY

Na wystawie zostaną zaprezentowane w zdecydowanej  większości  plakaty z lat 60., 70. i 80., czyli złotego okresu polskiej szkoły plakatu z kolekcji Galerii The Art. of Poster Piotra Dąbrowskiego, współzałożyciela International Vintage Poster Dealers Association w Nowym Jorku.

12 kwietnia - Nove KINO Wisła , godz. 20.15

Projekcja filmu "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna z muzyką K. Komedy

Błyskotliwy debiut reżyserski Janusza Morgensterna z 1960 r., uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford  i nagrodą "Srebrnego Bumerangu" za zdjęcia na festiwalu w Melbourne. Scenariusz napisał wspólnie z Bogumiłem Kobielą , Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim. W rolach głównych występują: Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska. Pokaz poprzedzi spotkanie z krytykiem filmowym, publicystą tygodnika Polityka, Januszem Wróblewskim.

13 kwietnia - Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00

SŁAWEK JASKUŁKE SEXTET KOMEDA RECOMPOSED

Projekt Komeda Recomposed napisany przez Jaskułke na sextet jazzowy,  jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy, ikonicznej płyty "Astigmatic", najważniejszego albumu w historii polskiej szkoły jazzowej. "Dzieło Jaskułke imponuje rozmachem aranżacji, wciąga dramaturgią, odkrywając jego tematy muzyczne”- Sławek Jaskułke. Należy do czołowych polskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie. Jest jednym z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Jest doktorem sztuk muzycznych, wykładowcą Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

13 kwietnia - Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz.20.30

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET KOMEDA

Wojtek Mazolewski Quintet „Komeda” to najnowszy projekt stworzony w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych – Krzysztofa Komedy. Zespół ciekawie i energetycznie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu  nawiązujące do mistrzów jazzu, łączą elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków. Wojtek Mazolewki. Basista i kompozytor, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet . Autor muzyki filmowej i teatralnej. To jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu. Laureat wielu prestiżowych nagród, muzyczny partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego .

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów