Teatr Rozmaitości w Warszawie chce pokazywać nowatorskie idee

26.09.2016 13:25
Fotografia: grafia: materiały prasowe
Spektakl Robert Robur

"Teatr Narodów to teatr bardzo szczególny jeżeli chodzi o mapę teatralną świata."

Teatr Rozmaitości w Warszawie słynie ze swojej otwartości na innowacyjne rozwiązania. Z pewnością nie zawiedzie oczekiwań widowni w nadchodzącym sezonie - przygotowuje się do wystawienia w tym sezonie sześciu premier. Cały repertuar będą stanowiły premiery, dotychczasowe spektakle oraz występy na scenach zagranicznych.

Ważnym wydarzeniem w październiku będzie niewątpliwie wystawienie premiery spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Premiera ta odbędzie się w Teatrze Narodów w Moskwie. Jest to jeden z najważniejszych teatrów na świecie. Inspiracją do spektaklu był film "Idioci" Larsa von Triera, jednak nie będzie to inscenizacja. Nie jest to pierwsza inspiracja filmem Grzegorza Jarzyny. Spektakl jest dużym widowiskiem i angażuje praktycznie cały zespół artystyczny. 

"

Teatr Narodów to teatr bardzo szczególny jeżeli chodzi o mapę teatralną świata. Jest to teatr, który tak, jak wiele teatrów w Rosji jest finansowany ze środków publicznych. Jest to jeden z niewielu teatrów, w którym mają możliwość realizować swoje spektakle twórcy z zagranicy. Akurat rzeczywistość moskiewska jest taka, że władza w żaden sposób nie ingeruje w tom co się dzieje na scenie. Najczęściej spektakle w Teatrze Narodów są bardzo mocne, często zawierają stanowisko w kontrze do tego, co się dzieje w Rosji. To jest bardzo ważny teatr dla światowego teatru. Tym bardziej jest to dla nas ważne, że Grzegorz Jarzyna robi tam spektakl, bo to będzie mocny głos - powiedziała Kaja Stępkowska w Radiu ZET Chilli.

"

Premierę na rodzimej scenie warszawskiej będziemy mogli zobaczyć 17 lutego 2017 roku. Kolejna propozycja to spektakl "Soundwork" w reżyserii Wojciecha Blecharza. Będzie to zupełnie nowy format. Reżyser zaprasza do odkrycia na nowo czym jest dźwięk i czym jest muzyka, nie tylko za pomocą jednego zmysłu. Mimo,że spektakl jest związany z dźwiękiem nie będzie to musical. Podkreślony zostanie brak bariery między widzem, a aktorem. Premiera widowiska odbędzie się 15 października 2016 roku, zaś pokaz przedpremierowy 14 października 2016 roku. 

Mocnym akcentem będzie rozwijany od lat pod różnymi nazwami cykl "Młody TR". Jest to swego rodzaju artystyczny schron, inkubator rozwoju nowych talentów. Twórcy mogą w tym nurcie realizują swoje pomysły na scenie. Teatr Rozmaitości chętnie pokazuje w nim nowe pomysły na teatr. W kwietniu na deskach teatru zaprezentuje swój spektakl laureat nagrody "Debiut TR", Jędrzej Piaskowski. W Teatrze Rozmaitości nadal będzie można podziwiać dobrze znane publiczności spektakle takie, jak "Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej, czy "Robert Robur" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, w którym została użyta nowoczesna technika nagrywania obrazu - 360 stopni.

Nowy sezon to nie tylko spektakle. Program towarzyszący jest również bardzo rozbudowany. TR Warszawa organizuje również przegląd dokumentalnych spektakli młodych artystów, czyli TR.DOC. Dodatkowo trwać będzie cykl FILM TR, pokazujący widzom aktualne trendy kinowe. Ponadto Teatr Rozmaitości organizuje także czytanie performatywne, czyli nową formę obcowania ze słowem. 

Tytuł audycji: Nastaw się na chillout
Prowadzi: Rafał Turowski
Gość: Kaja Stępkowska
Data emisji: 13 września 2016
Godzina emisji: 18:00