Roman Polański chce wrócić do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Złożył odpowiedni wniosek

Roksana Orlicka 20.04.2019
Roman Polański
Fotografia: Jan Graczyński/East News

Roman Polański został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej rok temu. Reżyser postanowił zawalczyć w sądzie o powrót do Akademii.

Roman Polański, amerykański komik Bill Cosby oraz producent Harvey Weinstein zostali w zeszłym roku wykluczeni z członkowska w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

W każdym z tych przypadków chodziło o przestępstwa seksualne, jakich mieli się dopuścić w przeszłości. Polski reżyser postanowił zawalczyć w sądzie i złożył wniosek o przywrócenie go do Akademii.

Roman Polański chce wrócić do Amerykańskiej Akademii Filmowej

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznaje Oscary. Bycie jej członkiem jest niezwykłym zaszczytem oraz prestiżem.

Akademia usnęła w maju zeszłego roku ze swojego grona Romana Polańskiego, który kilkukrotnie próbował się odwołać. Jednak Akademia podtrzymuje swoją decyzję.

Amerykańskie media podają, że prawnicy Polańskiego złożyli do sądu odpowiednie dokumenty. Reżyser domaga się przywrócenia jego członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Polański argumentuje, że Akademia wyrzucając reżysera ze swoich szeregów, złamała regulamin. 

Amerykańska Akademia Filmowa zarzuciła Romanowi Polańskiemu naruszenie obowiązujących w tej organizacji wartości i standardów postępowania.

Prawnicy Polańskiego uważają, że Akademia nie dała mu szansy na przedstawienie swojego zdania w sprawie.

Roman Polański a konflikt ze Stanami Zjednoczonymi

Roman Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku. To właśnie wtedy został oskarżony o gwałt na nieletniej i wyjechał ze Stanów Zjednoczonych przed zakończeniem procesu.

Roman Polański mieszka obecnie we Francji, często odwiedza również Polskę i Szwajcarię. Wciąż jest aktywny zawodowo.

Jego najnowszy film "Prawdziwa historia" ukazał się w 2017 roku. Obecnie reżyser pracuje nad filmem, który ma mieć premierę w grudniu tego roku.

Lubicie filmy Romana Polańskiego?

Zobacz także: Childish Gambino i Rihanna w filmie. Jest on dostępny za darmo w Internecie

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów