Nie żyje znany pisarz. Twórca włoskich kryminałów miał 93 lata

Roksana Orlicka 17.07.2019
Andrea Camilleri
Fotografia: Leemage/East News

Odszedł znany włoski pisarz. Andrea Camilleri miał 93 lata. 

Andrea Camilleri był głównie znany jako autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, które popularność zyskały, gdy przeniesiono je na ekrany telewizorów. Włoski pisarz miał 93 lata, zmarł w swoim domu w Rzymie.

Warto wspomnieć, że karierę pisarską rozpoczął w wieku 70 lat, a jego książki rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy. 

Nie żyje Andrea Camilleri

Andrea Camilleri był obecny w świecie literatury przez ponad 20 lat. Pisarz zaczął wydawać książki jako dojrzały mężczyzna. Wcześniej pracował w teatrze. 

Późny debiut nie przeszkodził mu w zrobieniu kariery. Autor książek o komisarzu Salvo Montalbano był szanowany i ceniony na całym świecie. 

Camilleri był chwalony za oryginalny język, niezwykłą wyobraźnię i umiejętność tworzenia intrygujących obrazów za pomocą słów.

Serial, który powstał na podstawie powieści, przyciągał przed telewizor miliony widzów. Przełożyło się to również na sprzedaż książek. 

Co ciekawe - wielbiciele przygód odważnego komisarza podróżują po Sycylii w poszukiwaniu miejsc, które zostały opisane w powieści, chociaż akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku.

Andrea Camilleri - życiorys

Pisarz i reżyser teatralny urodził się w 1925 roku na Sycylii. Na początku swojej drogi był scenarzystą, następnie reżyserem teatralnym i to właśnie z teatrem związał się na wiele lat.

Przez ponad 20 lat wykładał również reżyserię we włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej. Jako pisarz dał się poznać w 1978 roku - to właśnie wtedy zadebiutował powieścią "Tok rzeczy".

Prawdziwy sukces literacki osiągnął dopiero w latach 90., gdy ukazała się powieść "Kształt wody"

Camilleri napisał łącznie ponad sto książek. Tworzył do samego końca. Ostatnia powieść, "Kucharz z Alcyon", ukazała się kilka dni przed śmiercią pisarza.

Zobacz także: Nie żyje Denise Nickerson, Violet z filmu "Willy Wonka i Fabryka Czekolady"

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów