Niezwykłe zjawisko na niebie zachwyciło internautów. Czym jest "ognista tęcza"?

Redakcja 09.05.2018
Łuk okołohoryzontalny
Fotografia: twitter.com/zmianynaziemi

Tęczowa łuna oczarowała niejednego internautę. Nie wszyscy jednak dają wiarę prawdziwości takiego zjawiska. Jak jest naprawdę?

Z początkiem maja mieszkańcy Hazard w stanie Kentucky, a także kilku innych części kraju zaczęli masowo udostępniać w sieci zdjęcia rzekomej… tęczowej chmury. Zjawisko wprawiło internautów w prawdziwą konsternację. Dla niektórych była to zapowiedź końca świata, dla innych znak z niebios, dla kolejnych… zwykły fotomontaż.

Zobacz także: Niezwykłe i niebezpieczne zjawisko w Tatrach 

A jak jest naprawdę? Ta spektakularna, tęczowa chmura to fenomen… w 100% naturalny. Niestety tzw. łuk okołohoryzontalny to zjawisko niezwykle rzadkie. Mieszkańcy Stanów mieli więc wiele szczęścia, mogąc zobaczyć kolorową łunę na własne oczy.

Jak tłumaczą eksperci z portalu Geosfera24, łuk czy też „ognista tęcza” powstaje przez załamanie światła w kryształkach lodu w chmurach pierzastych.

Załamanie prawie równoległych promieni słonecznych przez położone niemal jednakowo kryształy stanowiące pryzmat o kącie łamiącym 90° wytwarza czyste, jasne i dobrze oddzielone pryzmatyczne kolory. Tak więc kolory są czystsze niż w tęczy – czytamy na portalu.

Co ciekawe fenomen niezwykle rzadko, ale jednak był obserwowany też w naszym kraju. W Polsce szansa na dostrzeżenie łuku okołohoryzontalnego wypada w okresie pomiędzy połową maja a początkiem sierpnia. Warto zatem podnieść głowę w słoneczny dzień i sprawdzić, czy na niebie nie tworzy się właśnie tęczowy spektakl.

Zobacz także: Żółty pył na samochodach i oknach. Tym razem to nie piasek z Sahary

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów