Panika na Instagramie. W kilka godzin influencerzy stracili tysiące obserwujących. Co się stało?

Roksana Orlicka 14.02.2019
Smutna użytkowniczka Instagrama
Fotografia: Shutterstock

Światem rządzą influencerzy i nie ma co ukrywać, że wiele osób marzy o takim statusie. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych są w stanie zrobić naprawdę wiele, by zaistnieć w sieci. Takie osoby są skłonne zapłacić za obserwatorów. Instagram postanowił walczyć z fałszywymi "followersami", a użytkownicy platformy wpadli w panikę. 

Instagram wypowiedział wojnę fałszywym i nieaktywnym kontom, na które powstało specjalne określenie "ghost followers". Właściciele platformy zapowiadają, że zależy im na maksymalnej wiarygodności profili i zlikwidowaniu praktyk kupowania obserwatorów przez influencerów. Okazuje się, że każdy nas ma wśród swoich "followersów" takie konta, dlatego problem dotyczy też zwykłych użytkowników. Jednej nocy największym graczom pomniejszono liczbę obserwatorów nawet o kilka tysięcy. Czystki na Instagramie wywołały panikę.

Instagram usuwa fałszywe konta

Okazuje się, że nastrój wielu osób zależy od ilości interakcji w internecie. Użytkownicy Instagrama odkryli, że w jedną noc ubyło im obserwatorów. Niektóre osoby zaczęły się doszukiwać przyczyny i wpadły przy tym w podły nastrój. Okazuje się, że nie ma co szukać przyczyn w sposobie prowadzenia konta. Instagram czyści swoją bazę z nieaktywnych profili i botów. Robił to już wcześniej, tylko nie na tak dużą skalę.

Roznek, Mercedes, Kardashian - największe gwiazdy tracą followersów

Największą panikę wywołali jednak influencerzy oraz reprezentujące ich agencje, zarabiają oni na liczbie "followersów". Najwięksi instagramowi gracze stracili w jedną noc nawet kilka tysięcy obserwatorów. Największymi stratami może się pochwalić popularny piłkarz Cristiano Ronaldo (2,3 miliona obserwatorów mniej). Podobna strata dotyczy Kim Kardashian, Taylor Swift czy Seleny Gomez

Instagramowe czystki dotknęły również polskie gwiazdy Instagrama. Mniej obserwatorów ma teraz Jessica Mercedes i Małgorzata Rozenek (podobno aż o 15 tysięcy mniej!). 

Podobno Instagram dostał masę zażaleń i skarg. Instagramowe czystki wywołały wręcz bunt wśród użytkowników. Skala była tak duża, że Instagram wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformował, że wycofa się z decyzji usunięcia tak dużej liczby kont. Niektóre konta już odzyskały obserwatorów.

Oczywiście cała sytuacja wydała się zabawna niektórym internautom. Powstało wiele memów, w internecie krąży nawet screen z analizy konta Papieża Franciszka. 

Uważacie, że to powód do paniki?

Zobacz także: Netflix i Instagram łączą siły! Podziel się ulubionym serialem z przyjaciółmi

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów