Dwie lampki wina przed snem mogą zapobiegać otyłości? Wyniki badań naukowców zaskakują

Magdalena Kulej 19.03.2018
Czerwone wino lekiem na otyłość
Fotografia: shutterstock.com

Naukowcy postanowili obalić krążące mity dotyczące alkoholu. Doszli do interesujących wniosków.

Każda kobieta starająca się zachować szczupłą sylwetkę wie, że alkohol jest kaloryczny. Te, które nie potrafią zrezygnować z lampki czerwonego wina podczas babskiego wieczoru, przekonują, że czerwony „napój bogów” należy do tych zdrowych i kilka czy kilkadziesiąt łyków raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi. Poza tym, Francuzki piją wino regularnie, a mogą pochwalić się wyjątkowo smukłymi figurami. O tym, kto ma rację, zadecydowali naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie i z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Harvarda.

Zobacz też: Wybór wina może świadczyć o ludzkim charakterze

Oczywiście, że dążąc do efektu à la aniołek Victoria's Secret, warto zaprzyjaźnić się z hantlami i bieżnią. Może jednak nie ma potrzeby, by rezygnować z wina. Wyniki rozważań amerykańskich badaczy zadowolą niejedną miłośniczkę tego trunku. Jak podaje thesun.co.uk, dwa kieliszki czerwonego wina przed snem pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Choć brzmi to jak prawdziwa utopia, naukowcy są co do tego przekonani.

shutterstock_535048801
Fotografia: shutterstock.com

Wino na "mały głód"

Istnieją racjonalne powody, by wierzyć im na słowo i odpowiednio ustosunkować się do ich zaleceń. Jak tłumaczą, w winie zawarty jest polifenol zwany resweratrolem. To właśnie dzięki tej substancji gustujący w czerwonym trunku Francuzi cieszą się zdrowiem układu sercowo-naczyniowego. Ale resweratrol ma więcej pozytywnych właściwości. Jest przydatny przede wszystkim w redukcji nadwagi, stymulując proces rozpadu komórek tłuszczowych.

Naukowcy sugerują, by po lampki wina sięgać wieczorami, a najlepiej tuż przed snem. To dlatego, że właśnie nocą resweratrol jest lepiej absorbowany przez organizm. Przekształca „biały” tłuszcz w „beżowy” i w ten sposób pomaga zapobiegać otyłości. W badaniach uczestniczyło ponad 20 tys. osób. Wyniki potwierdziły, że ponad połowa z tych, którzy przytyli, nie pije wina.

Zobacz też: Naukowcy udowodnili, że wino ma wpływ na ludzką inteligencję

Wcześniej do podobnych wniosków doszli Duńczycy. Udowodnili, że smakosze wina mają mniejszy obwód w talii niż ci, którzy tego napoju unikają. Co więcej, zawarty w winie resweratrol może być lekiem na tzw. „mały głód”. To kolejny powód, by bez wyrzutów sumienia rozkoszować się smakiem tego wytwornego alkoholu. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że regularne spożywanie nawet nieznacznej ilości alkoholu może prowadzić do uzależnienia.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów