Tęczowa Polska? Projekt o związkach partnerskich już gotowy

Magdalena Kulej 24.04.2018
LGBT w Polsce
Fotografia: East News

Do tej pory w Polsce nie uznawało się prawa osób LGBT do wspólnego życia. Sytuację chcą zmienić posłowie Nowoczesnej. 

Już w ponad 20 krajach Europy wprowadzono możliwość formalizowania relacji osób tej samej płci. Niektóre z państw w żaden sposób nie uznają jednak prawa osób LGBT do wspólnego życia. Oprócz Polski, związków partnerskich nie dopuszczają też Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia i Słowacja. Ale sytuacja w naszym kraju może się wkrótce zmienić. Przynajmniej na to liczy społeczność i sojusznicy osób LGBT po zdecydowanych działaniach Nowoczesnej.

Zobacz także: Ile osób homoseksualnych żyje w Polsce

24 kwietnia złożono w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Zgodnie z rewolucyjną inicjatywą posłanki Moniki Rosy związki mogą być różnopłciowe lub jednopłciowe i maja możliwość przyjęcia nazwiska partnera czy wspólnego rozliczania podatków. Do zawarcia związku wystarczy wspólne oświadczenie pary w urzędzie stanu cywilnego.

Każda miłość jest ważna i wszyscy mają prawo do szczęścia. Dlatego Nowoczesna, spełniając swoje obietnice i realizując program, składa ustawę o związkach partnerskich. To było i jest nasze zobowiązanie wobec Polek i Polaków - podkreśliła przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Onetem.

Około 2 milionów osób w Polsce to są osoby społeczności LGBT. Ponad milion osób żyje w Polsce w nieformalnych związkach osób tej samej płci. Ponad 50 tysięcy dzieci wychowuje się w takich rodzinach. (...) To są realne rodziny, realne dzieci, realne uczucia, realna miłość - podkreślała Monika Rosa. 

Projekt nie zakłada jednak, że związki jednopłciowe mogłyby mieć prawo do adopcji dzieci. Mimo to zapis budzi w naszym kraju wiele kontrowersji. Pomysłodawcy liczą jednak na to, że nawet jeśli projekt nie zostanie przegłosowany, da on pretekst do debaty na temat związków partnerskich w Polsce.

Zobacz także: Powstał pierwszy polski kalendarz LGBT+

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów