Znana pisarka krytycznie o Lewandowskiej: To zdjęcie przelało czarę goryczy. Wyjaśnia

Redakcja 26.06.2017
Sylwia Chutnik i Anna Lewandowska
Fotografia: East News / www.instagram.com/annalewandowskahpba/?hl=pl

Medialna burza, dotycząca powrotu Lewandowskiej do formy po porodzie, trwa w najlepsze. 

Anna Lewandowska, która na początku maja powitała na świecie córkę Klarę, zapewniała, że nie zamierza śpieszyć się z powrotem na siłownię. Jednak już 9 czerwca pochwaliła się w mediach społecznościowym zdjęciem z sali treningowej. Ubrana w sportowy strój i otoczona sprzętem do ćwiczeń, żona napastnika Bayernu Monachium prezentowała nienaganna sylwetkę, a przede wszystkim doskonale wyćwiczony brzuch.

Oczywiście Lewandowska w komentarzu dołączonym do zdjęcia przekonywała, że "nic na siłę", że "każdy organizm regeneruje się w innym tempie" i że małymi kroczkami każdy powróci do formy. Zapewnianie trenerki na niewiele jednak się zdały, a temat  powrotu do pracy Lewandowskiej zelektryzował polskie media. Wielu gratulowało trenerce doskonałej formy i nienagannej sylwetki, inni martwili się, czy wiadomości o tym, że zaledwie miesiąc po porodzie wróciła do pracy, nie wywierają zbyt dużej presji na kobietach, które także niedawno urodziły dziecko. 

Czytaj więcej: Wpis tego taty o Lewandowskiej polubiło tysiące internautek. "Nie wiem, czy ma dobry wpływ". Wyjaśnia

Tym razem głos w sprawie zabrała znana pisarka Sylwia Chutnik, która w felietonie opublikowanym na łamach "Wysokich Obcasów" poświęciła kilka słów Annie Lewandowskiej i odniosła się do sytuacji, która wywołała prawdziwą burzę w polskim internecie. 

Jeszcze w sprawie płaski brzuch versus grubasy. Od kilku dni obserwujemy dyskusję dotyczącą tego, czy pokazywanie fit ciała jest opresyjne, czy motywujące. Najbardziej oberwało się Annie Lewandowskiej, ale mam wrażenie, że zdjęcie jej wyćwiczonego kaloryfera przelało czarę goryczy u niektórych kobiet. Wyraźnie miały już dość wciskania im nieustannych zadań do zrobienia w imię "szczęścia". Nie był to więc atak personalny czy typowy hejt, lecz raczej nagromadzenie pewnych zjawisk - napisała Sylwia Chutnik w artykule opublikowanym na Wysokieobcasy.pl. 

Zabawa dla zamożnych? 

Jak twierdzi Chutnik, wszystkie zarzuty kierowane w stronę Anny Lewandowskiej pokazują pewne zjawiska, które pisarka podzieliła na dwie grupy. Do pierwszej grupy należą kobiety, które pragną jak najszybciej powrócić do formy po porodzie. Wszystko po to, aby udowodnić, że potrafią zdyscyplinować swoje ciało, a tym samym być fit. 

Pisarka zauważa, że drugą kwestią jest "maksymalny wzrokocentryzm", a więc zaślepienie światem, który promowany jest w mediach społecznościowych przez znane osoby. Na czym polega? Przede wszystkim na publikowaniu w mediach społecznościowych setek zdjęć w wymyślnych pozach i robienie wszystkiego, aby tylko dostać upragnionego lajka. 

Niektórzy powiedzą, że zdjęcia wyćwiczonego ciała to nie tylko duma z osiągniętych wyników, ale też motywacja do pracy nad sobą. Zgodzę się, ale to zabawa raczej dla zamożnych. Bo co to za motywacja dla kobiety, która właśnie urodziła dziecko z niepełnosprawnością? Ma wstać jeszcze wcześniej rano i zrobić sobie fotkę w bikini? Co to za motywacja dla ludzi żywiących się w najtańszych hipermarketach, bo nie stać ich na ekobioglutenfree owsianki z owocami zbieranymi o wschodzie księżyca? - napisała Sylwia Chutnik na Wysokieobcasy.pl. 

Anna Lewandowska
Fotografia: www.instagram.com/annalewandowskahpba/?hl=pl

Anna Lewandowska 

"Ćwiczmy mózg"

Pisarka zwraca również uwagę na fakt, że przez kult ciała, który opanował kobiety niemal w każdym wieku, brakuje tych, które stawiałyby chociażby na karierę naukową, a przy okazji byłyby z tego dumne. 

Gdzie są dziewczyny robiące doktoraty i wrzucające na Insta super zdjęcia z laboratorium? Niech będzie: w rozpiętym fartuchu. Gdzie się podziały marzenia o zostanie prezydentką, naukowczynią, artystką? Czy wszystkie rewolucjonistki robią brzuszki? I nie ma nikogo, kto by świeżo upieczonej mamie wrzucił motywacyjny post: "olej brzuch, odpocznij po porodzie i poczytaj książkę" - pyta Chutnik. 

Chutnik zauważa, że współczesne kobiety są "niewolnicami chudego i zgrabnego", a dbanie o ciało i organizm wygląda jak katorga i niewiele ma wspólnego z przyjemnością. Na koniec prosi także, abyśmy nie zapomnieli o tym, że nie tylko ciało jest w życiu ważne. Jak napisała: Bądźmy chude, grube, w kratkę i w poprzek. Ale ćwiczmy też mózg, bo kaloryfer oklapnie, a głowę będziemy mieć ze sobą do końca życia".

Sylwia Chutnik
Fotografia: East News

Sylwia Chutnik 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów