Znana dziennikarka walczy z rakiem. "Powinnam modlić się o kolejny przerzut, żeby dostać lek"

Marianna Bereza 04.10.2019
Anna Puślecka i Hanna Lis
Fotografia: VIPHOTO/East News

Anna Puślecka udzieliła poruszającego wywiadu, w którym ubolewała nad brakiem dostępności darmowego leczenia dla wszystkich pacjentów.

Anna Puślecka to znana dziennikarka i ekspertka mody. Kilka miesięcy temu wykryto u niej raka piersi. Okazuje się, że Puślecka wywalczyła refundację leku ratującego życie kobiet zmagających się z chorobą, ale sama z niego nie skorzysta. W rozmowie z portalem Plejada.pl gwiazda opowiedziała, że jest rozżalona sytuacją w polskiej służbie zdrowia.

Puślecka w maju tego roku wyznała, że zmaga się w nowotworem. Dziennikarka od początku nie ukrywała, że walczy z rakiem. Zapowiedziała, że nie zamierza znikać z życia publicznego, nie wstydziła się też efektów chemioterapii, m.in. ogolonej na łyso głowy.

Anna należy do osób, które uważają, że trzeba głośno mówić o swojej chorobie. Dziennikarka niedawno opublikowała wstrząsający list do ministra zdrowia. Okazuje się, że rybocyklib niezbędny w leczeniu nowotworów dzięki jej apelowi będzie refundowany. Niestety, nie dla wszystkich. Przypomnijmy, miesięczny koszt terapii wynosi ok. 12 tys. złotych.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Teraz w rozmowie z Plejadą dziennikarka przypomniała, jaka jest sytuacja osób zmagających się z nowotworami. Nie zabrakło gorzkich słów.

Z rakiem nie należy walczyć. Jego po prostu trzeba leczyć, a walczyć trzeba z systemem, z nieudolnością, z tym, co się dzieje, z brakiem dostępności do darmowego leczenia, z traktowaniem pacjentów - stwierdziła.

Puślecka uważa, że profilaktyka nowotworów w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Często w Polsce umierają ludzie nie z powodu raka, a z powodu złego diagnozowania, złego leczenia. (...) Nie może być tak, że lekarze pomiatają pacjentami, że my musimy się prosić o badania, że ukrywa się przed nami sposób diagnozowania - kontynuowała.

Dziennikarka nie ukrywa żalu, że sama nie może skorzystać z refundacji leku.

Powinnam modlić się o kolejny przerzut, żeby dostać lek. (...) Państwu polskiemu powinno zależeć na tym, żeby leczyć kobiety w moim wieku. Jestem 48-letnią kobietą w sile wieku. (...) Jestem rozżalona, ale postanowiłam trzymać się, być dzielna - podsumowała.

Zobacz także: Ukochana Królikowskiego urodziła. Zdradziła imię dziecka

Lubisz oglądać zdjęcia gwiazd na Instagramie? Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfona

Smartfon: czy jesteś od niego uzależniony? Quiz
Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od smartfona? Sprawdź, czy powinieneś się martwić

Smartfon: czy jesteś od niego uzależniony? Quiz

1. Jak się czujesz, gdy nie masz przy sobie telefonu?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów