Znamy najpopularniejsze słowo 2017 roku. Jego wybór niektórych może zaskoczyć

Katarzyna Leszczyńska 03.11.2017
Wybrano słowo roku 2017
Fotografia: pexels.com

Naprawdę jest popularne?

Każdego roku twórcy najpopularniejszych słowników na świecie tworzą listę najpopularniejszych wyrazów i wyrażeń minionych 12 miesięcy. Tak miało miejsce m.in. w przypadku Oxford Dictionaries, których redaktorzy określili „post-truth”, czyli „post-prawdę” najpopularniejszym wyrażeniem 2016 roku. Jedną z najpowszechniejszych list wyrazów dominujących w danym okresie jest ta stworzona przez Collins Dictionary.

Na listach tego słownika w poprzednich latach dominowały słowa, które nie mają swoich polskich odpowiedników. I tak znalazły się na nich "binge-watch”, czyli obsesyjne oglądanie wszystkich odcinków serialu jeden po drugim oraz popularny „Brexit”, czyli nic innego, jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, o którym głośno było w ubiegłym roku.

W tym roku najpopularniejsze słowo również powiązane jest z polityką. Jest to wyrażenie „fake news”, czyli „nieprawdziwe informacje”. Na popularności zyskało dzięki kampanii Donalda Trumpa, który w styczniu tego roku wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki niemu użycie tego wyrażenia wzrosło aż o 365 procent.

Donald Trump w czasie kampanii mówi "Fake News"

Jak przebiegają badania nad wyrazem roku?

Ciekawa jest sama forma przeprowadzania przez uczonych badań nad wyrazem roku. Okazuje się, że są one nietypowe, ale dzięki temu też o wiele bardziej dokładne niż np. głosowanie jurorów. Leksykografowie, czyli twórcy słowników i encyklopedii, monitorują media i sprawdzają, jak bardzo użycie danego słowa lub wyrażenia wzrosło w porównaniu z innymi latami. Nic więc dziwnego, że „fake news” stało się tak popularne i to właśnie ono zostało wyrażeniem roku. 

W czołówce popularnych w 2017 roku wyrazów znalazły się: "antifa", "echo chamber" oraz "unicorn". Wszystkie te wyrazy są bardzo popularne na świecie, co nie znaczy, że muszą być znane w Polsce. Większość z nich jednak kojarzą również nasi rodacy. 

"Fake News" słowem roku
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów