Znamy najczęściej edytowane hasło polskiej Wikipedii. Zero zaskoczenia

Katarzyna Mordalska 02.01.2017
Wikipedia
Fotografia: Wikipedia

Na blogu Stowarzyszenia Wikimedia Polska Blog.wikimedia.pl zostało opublikowane podsumowanie 2016 roku, w którym jest się czym pochwalić. Dzięki programowi mikrograntów dla twórców najpopularniejszej encyklopedii internetowej, powstało około 6300 nowych ilustracji, a także rozbudowano lub stworzono ponad tysiąc haseł.

Na skutek współpracy z różnymi instytucjami, m.in. Muzeum Narodowym czy Państwowym Muzeum Etnograficznym, wzbogacono treści dotyczące archeologii, kultury czy sztuki ludowej. Polska Wikipedia zorganizowała także szereg szkoleń i warsztatów dla przyszłych twórców, w tym studentów i pracowników naukowych. Wszystkie te działania przełożyły się na duży sukces portalu.

Więcej i lepiej

W minionym roku w polskiej Wikipedii przybyło około 50 tys. nowych artykułów, a rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Krzysztof Machocki podsumowuje, że 2016 był dla Wikipedii doskonałym rokiem. Informuje także, że stowarzyszenie od dłuższego czasu stawia przede wszystkim na najwyższą jakość treści.

Od prawie dekady olbrzymi nacisk kładziemy na weryfikowalność, więc trzeba koniecznie podać odpowiedni przypis bibliograficzny do źródła potwierdzającego dany fakt. A to już wymaga nieco warsztatu – mówi Krzysztof Machocki, a jego wypowiedź przytacza portal Tvn24bis.pl.

Przy okazji podsumowania roku rzecznik stowarzyszenia zdradził, które hasło było najczęściej edytowanym w 2016 roku. Okazało się, że najwięcej zmian dotyczyło Roberta Lewandowskiego. Biorąc pod uwagę popularność zarówno samego piłkarza, jak i jego sukcesy zawodowe, informacja nie zaskakuje.

Ciekawe jest za to drugim co do popularności, najczęściej edytowanym hasłem okazało się miasto Iława. Często zmieniany był także artykuł dotyczący Mistrzostw Europy. Widać zatem, że tematyka piłki nożnej i wydarzenia z nią związane wiodły prym w minionym roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów