Zmieniają się przepisy dotyczące segregacji odpadów. Od 1 lipca cztery pojemniki na śmieci dla każdego

Redakcja 10.02.2017
Segregowanie odpadów
Fotografia: East News

Już za kilka miesięcy korzystać będziemy z nowego, brązowego pojemnika. 

Według danych GUS, w Polsce, w 2015 roku do recyklingu trafiło 26,4 procent wszystkich odpadów komunalnych. Jednak, żeby śmieci mogły zostać przeznaczone do powtórnego wykorzystania, należy je segregować w odpowiedni sposób już w naszych domach. Dzięki temu odzyskamy surowce potrzebne do wytworzenia nowych produktów, a co szczególnie ważne, przyczynimy się do ochrony środowiska oraz niepotrzebnego zużycia wody i energii. 

Nie każdy bowiem wie, że jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczędność energii potrzebnej do świecenia 100 W żarówki przez 4 godziny. Co cieszy szczególnie, zużyte świetlówki można prawie w całości wykorzystać powtórnie do wyprodukowania nowych świetlówek, a z 700 aluminiowych puszek może powstać... nowy rower. Wszystko wskazuje więc na to, że zasady segregowania śmieci po prostu opłaca się znać. Tym bardziej, że 1 lipca 2017 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące prawidłowego segregowania śmieci. 

1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące segregowania śmieci
Fotografia: East News

1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące segregowania śmieci

Nowe zasady, nowe pojemniki 

Aby prawidłowo segregować odpady, należy zwracać uwagę na kolory i opisy pojemników. Przykładowo, do zielonych pojemników wrzucamy szkło kolorowe, do białych szkło bezbarwne, a do niebieskich, papier. Żółte pojemniki służą do przechowywania odpadów z plastiku, a czerwone przeznaczone są dla aluminium. Te odpady, które nie podlegają segregacji, wrzucamy do czarnych pojemników. Co ciekawe, a o czym wiele osób nie ma pojęcia, nie trzeba myć odpadów, które mają trafić do poszczególnych pojemników - to naprawdę strata czasu. 

Musimy jednak przygotowywać się na zmiany. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, które wchodzi w życie 1 lipca 2017 roku, każdy budynek zamiast trzech pojemników na różne rodzaje odpadów będzie miał cztery, dzięki czemu więcej odpadów podlegać ma recyklingowi. Odpady plastikowe, metalowe, a także wielowarstwowe trafiać mają do pojemnika koloru żółtego. Szkło do zielonego pojemnika, a papier (w tym tektura) do niebieskiego. Tego dnia zaczną pojawiać się także pojemniki koloru brązowego, do których trafiać powinny odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, czyli na przykład resztki kuchenne.

O czym warto pamiętać to fakt, że nie wszystkie śmieci możemy wrzucić do kolorowych kontenerów. Odpady takie jak sprzęty elektroniczne i elektryczne, czy chociażby żarówki powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki selektywnej. Z kolei baterie i akumulatory mogą być wrzucane wyłącznie do specjalnych pojemników, które znaleźć możemy w wielu sklepach. Przeterminowane leki to także wyjątkowo niebezpieczne substancje, które powinny znaleźć się w specjalnych pojemnikach, które powinny posiadać apteki. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów