Zmiana czasu na zimowy w najbliższy weekend. Jaki ma wpływ na organizm człowieka? Jakie są najczęstsze "objawy"?

Anna Respondek 23.10.2017
Zmiana czasu
Fotografia: Pexels

Niektóre mogą zaniepokoić.

Choć do Sejmu wszedł projekt ustawy znoszącej zmianę czasu z letniego na zimowy, to w tym roku nadal będziemy musieli przestawiać zegarki. Z 28 na 29 października, czyli z soboty na niedzielę, śpimy o godzinę dłużej. Tym razem cofamy czas z godziny 3. na godzinę 2. 

Takie ingerowanie w czas ma niestety niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Jak ostrzegają naukowcy, rozregulowanie zegara  biologicznego może mieć różne nieprzyjemne konsekwencja, w tym nawet prowadzić do depresji. Jakie są inne skutki zmiany czasu? 

giphy-downsized

Depresja

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Danii, którzy przestudiowali przypadki 185 tysięcy osób, u których zdiagnozowano depresję. Zmiana czasu na zimowy powoduje wzrost zachorowań na tę chorobę nawet o 10 procent. Listopad okazał się newralgicznym miesiącem, w którym najwięcej ludzi zgłasza objawy przypominające depresję. 

Rozregulowany zegar biologiczny 

Przestawienie zegara o godzinę ma duże znaczenie dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Często oznacza zmianę przyzwyczajeń takich jak godzina posiłku, odpoczynek, pora wstawania. To wszystko prowadzi do zaburzeń homeostazy (samoregulacja procesów biologicznych), która ma również związek ze sferą psychiczną. 

giphy (53)

Mniej energii do działania

Zmiana dobowego rytmu wpływa na wydzielanie hormonów takich jak kortyzol i melatonina. Kortyzol odpowiada między innymi za metabolizm i nazywany jest hormonem stresu. Jeśli kładziemy się spać o regularnych porach, to już godzinę przed pobudką organizm zaczyna wydzielać kortyzol, dzięki czemu mamy siłę, aby wstać i rozpocząć dzień. Przestawienie czasu o jedną godzinę zaburza wydzielanie się tego hormonu i prowadzi do poczucia osłabienia, rozdrażnienia i problemów z koncentracją. 

Już nie możecie się doczekać, prawda? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów