Zła wiadomość dla osób, które lubią pospać w weekend. Zaskakujące wyniki badań

Natalia Dziedzianowicz 13.06.2017
Zła wiadomość dla osób, które lubią pospać w weekend
Fotografia: pixabay.com

Spicie w tygodniu zalecane 7h lub więcej lecz w weekend kładziecie się np. o 3 nad ranem i wstajecie o 11? Niestety, mamy dla Was złą wiadomość - szkodzicie swojemu zdrowiu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie nazwali to społecznym jet lagiem. Nawet jeśli dostarczacie swojemu organizmowi przykazaną ilość snu, ale podczas weekendu zaburzacie swój harmonogram, i tak możecie zaszkodzić jakości nocnego odpoczynku. Konsekwencją jest nie tylko zmęczenie w poniedziałek. Zakłócanie rytmu snu może również doprowadzić do problemów z sercem.

Podczas 2 tygodniowych badań przepytano 1000 osób w wieku 22-60. Pytania dotyczyły dziennego zasobu snu, ćwiczeń, nawyków jedzeniowych jak i historii medycznej, w tym dotyczącej serca. Ankietowani musieli raportować, kiedy kładli się spać, jak zmieniał im się nastrój, kiedy czuli się zmęczeni itd. 

Zespół badawczy porównał, o której badani chodzili spać i budzili się w tygodniu i weekendy. Okazało się, nawet przy tej samej dawce snu, budzenie się o późniejszej godzinie zwiększało o 11% ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Wpływało to również na określenie samopoczucia jako "dobre", zamiast np "znakomite".

Zaburzenie rytmu snu może wpłynąć również na produkowane przez ciało hormony, co w konsekwencji grozi otyłością, która z kolei wpływa na serce i prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Inne z kolei badania wykazały, że osoby z dużym wskaźnikiem społecznego jet lagu są bardziej podatne na palenie papierosów. 

tenor (2)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów