Zbyt często korzystanie z Facebooka może być szkodliwe dla użytkowników. Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości

Katarzyna Leszczyńska 25.10.2017
Facebook uzależnia
Fotografia: pexels.com

Lepiej trochę odpuścić portale społecznościowe. 

Facebook jakiś czas temu opublikował dane za 2016 rok, z których okazało się, że przeciętny użytkownik portalu spędza na nim około 50 minut każdego dnia. Okazuje się, że w miarę upływu czasu, korzystanie z platformy zaczyna mieć negatywny wpływ na internautów. Przede wszystkim na ich samopoczucie.

Badania wykazały, że niektóre funkcje, które proponują twórcy Facebooka, uzależniają dokładnie tak samo jak np. gry hazardowe. Holly B. Shakya z Uniwersytetu w Kalifornii oraz Nicholas A. Christakis z Uniwersytetu Yale przeprowadzili eksperyment na 5 tysiącach Amerykanów. Uczeni obserwowali ich poczynania na portalu przez dwa lata. Doszli do zaskakujących wniosków.

Facebook uzależnia

Zbyt długie korzystanie z Facebooka źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników

Badacze zaobserwowali zjawiska, które sprawiły, że psychiczne samopoczucie ludzi znacznie się pogorszyło, gdy spędzali zbyt dużo czasu na Facebooku. Zdaniem naukowców ma to głębokie znaczenie w tym, że osoby zbyt często przeglądające portale społecznościowe, mają mniej czasu na bezpośredni kontakt z innymi, co jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Nie otrzymują przez to żadnych korzyści, które daje komunikacja twarzą w twarz.

Odnotowaliśmy, że „like’owanie” postów innych osób oraz klikanie w linki podpowiadane nam przez portal znacznie zmniejszyły zadowolenie z życia użytkowników Facebooka – stwierdzili badacze w Harvard Business Review.

Kondycja psychiczna użytkowników Facebooka zaczęła się natomiast przekładać również na stan ich zdrowia fizycznego. Zbyt długie siedzenie online może łączyć się z pogorszeniem wzroku, bólem głowy i kręgosłupa. Zdaniem naukowców nie chodzi o całkowite wyeliminowanie portali społecznościowych, jednak o zachowanie „kompromisu pomiędzy dwoma światami”. 

Zbyt częste korzystanie z Facebooka alienuje
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów