Szykują się ważne zmiany w płatnościach kartą. Dobra wiadomość dla części klientów

Anna Respondek 16.08.2017
Płatność zbliżeniowa
Fotografia: Pixabay

Dla wielu użytkowników kart będzie to spore udogodnienie. 

Oficjalnie jeszcze nikt o tym głośno nie mówi, jednak powoli "luźny pomysł" przybiera coraz poważniejsze kształty. Szybkie zbliżeniowe płatności kartą są jedną z najczęściej wybieranych metod zapłaty w Polsce. Jak podaje Narodowy Bank Polski, w użytku znajduje się ponad 29 milionów kart z taką funkcją, jest to 78 procent wszystkich kart. Pomimo tego wciąż istnieje limit płatności w wysokości 50 złotych.

Jak poinformował portal Bankier.pl, organizacje płatnicze zapytały banki, co sądzą o zniesieniu limitu płatności kartą bez konieczności wprowadzenia pinu. W niektórych bankach limit ten sięga 50 złotych, w innych 30. Jak się okazało, pomysł został pozytywnie przyjęty przez większość placówek. Jednym z argumentów "za" było to, że skala oszukańczych transakcji, przy wyborze tego sposobu zapłaty, jest niewielka. 

Według banków, należałoby zapytać klientów, co sądzą o tym pomyśle. Natomiast portal Cashless.pl już w czerwcu pisał, że decyzja niemalże zapadła, a przekonać do niej trzeba jedynie Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego

Biorąc pod uwagę, że obecny limit w Polsce funkcjonuje już blisko 10 lat [od 2008 roku – przyp.red.], a wartość codziennych zakupów w ciągu tego czasu wzrosła, nie można wykluczyć, że limit ten ulegnie zmianie” - odpowiada na zapytanie Gazety.pl przedstawiciel MasterCard

W wielu krajach Europy limity płatności bez konieczności wprowadzania PIN-u są dwu- lub trzykrotnie większe niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii i Francji właśnie je podniesiono. 

W krajach strefy euro kwota ta waha się od 10 euro (Łotwa, Litwa), 20 euro (Słowacja, Portugalia, Hiszpania), do 25 euro (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia). W Wielkiej Brytanii jest to natomiast kwota 30 funtów, w Szwajcarii 40 franków, a w Danii 200 koron [ok. 115 zł – przyp.red] - mówi przedstawiciel MasterCard.

Wielu przedstawicieli banków zabrało w tej sprawie głos. Większość z nich była pomysłem zainteresowana, jednak podkreślano, że należy zachować równowagę między potrzebami konsumentów, a bezpieczeństwem. 

Jeśli chodzi o samych zainteresowanych, zdania pewnie będą podzielone, jednak należy pamiętać, że ci, którzy nie lubią tego sposobu płatności, mogą z niego całkowicie zrezygnować. Od 3 lat banki, na prośbę klienta, muszą wydać kartę bez technologii zbliżeniowej lub tą technologię wyłączyć.

Często płacicie "zbliżeniowo"?  

giphy-downsized (62)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów