Zbliżeniowe płacenie kartą może być niezwykle ryzykowne. Tych rzeczy nigdy nie rób

Katarzyna Leszczyńska 04.10.2017
Trzeba uważać podczas płatności zbliżeniowo
Fotografia: pexels.com

Lepiej uważaj na swoją kartę płatniczą.

Od kiedy mamy możliwość płacenia kartą zbliżeniowo, zakupy robimy szybciej i wygodniej. Nieustanne przykładanie karty do terminala może jednak być niezwykle ryzykowne. Istnieje jedna najbardziej niebezpieczna rzecz podczas płacenia zbliżeniowo, o której powinniśmy wiedzieć.

Zdarzyło ci się, że podczas płacenia w restauracji kelner zabrał twoją kartę i poszedł z nią do terminala? Niestety w Polsce zdarza się to bardzo często. Wynika to z tego, że w takich miejscach czytniki kart płatniczych znajdują się przy barze. Wówczas bezpieczną opcją jest podejście do baru w celu zapłacenia. Pod żadnym pozorem nie oddawaj nikomu swojej karty. Wówczas narażasz się na tzw. „skimming”.

Skimming jest to kopiowanie informacji zawartych w pasku magnetycznym. Jest to niezwykle popularna metoda wśród przestępców. Skopiowane informacje przenoszą na pustą kartę, z której później robią zakupy na koszt właściciela oryginalnej karty, bez jego wiedzy.

Karta jest twoim portfelem
Fotografia: pexels.com

Karta jest twoim portfelem

Andrew Goodwill, założyciel organizacji zwalczającej nadużycia finansowe „Goodwill”, w rozmowie z „The Telegraf” powiedział, że kartę płatniczą należy traktować dokładnie tak samo jak zawartość portfela.

Klienci powinni żyć według zasady, że dbają o kartę tak jak o portfel. Kiedy wręczają komuś kartę, są narażeni na oszustów i skopiowanie, więc powinni odmówić, gdy zostaną o to poproszeni.

Oprócz oddawania karty należy też unikać automatycznego przykładania karty do terminala. Gdy automatycznie kładziemy na nim kartę i nie zwracamy uwagi na kwotę wybitą na ekranie, możemy zostać oszukani. W sklepach i restauracjach pracują tylko ludzie, którzy mogą się pomylić. Dobrym wyjściem z sytuacji jest też sprawdzanie ściągniętej kwoty na potwierdzeniu, które sprzedający mają obowiązek ci wydać.

Uważaj na płatność kartą
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów