Zbadano, jak naprawdę książki wpływają na nasze życie. Wyniki są zaskakujące

Martyna Kraus 10.08.2016
Jak czytanie książek wpływa na nasze życie
Fotografia: YouTube

Czytanie zmienia nasze życie zupełnie inaczej niż sądziliśmy dotychczas.

Jak donosi francuski dziennik "Le Figaro", naukowcy z Uniwersytetu Yale dowiedli, że czytanie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a nawet korzystnie wpływać na długość życia. Dobra książka jest więc jak eliksir młodości.

Badacze zaprosili na obserwację 3653 ochotników w wieku 50 lat. Przez określony czas przyglądali się ich zwyczajom dotyczącym czytania. Skupiali się na tym, co ludzie czytali, o jakich porach dnia, w jakich warunkach i oczywiście jak długo. W efekcie naukowcom udało się wyodrębnić trzy grupy osób. Tych, którzy nie czytają w ogóle (czytają tylko to, co jest im potrzebne, aby normalnie funkcjonować), takich co czytają mniej niż 3 godziny tygodniowo, a także osoby, które czyta więcej niż 3,5 godziny tygodniowo. Członkowie tej ostatniej grupy mogą żyć nawet o 20% dłużej niż ci, którzy niechętnie sięgają po książki

Kto czyta, żyje podwójnie

Naukowcy zastanawiali się, co należy czytać, aby miało to dobry wpływ na zdrowie. Wystarczy kartkowanie magazynów i dzienników, czy można dobrze pochylić jest się nad "Harrym Potterem". A może trzeba sięgnąć po coś ambitniejszego, jak na przykład "Pani Bovary" Flauberta? Badacze dowiedli, że mole książkowe, mają 17% mniejsze szanse na to, aby umrzeć w ciągu następnych 12 lat niż osoby, które sięgają po magazyny i czasopisma. Ponadto, długość ich życia może wzrosnąć o 23% na każde 12 lat życia w stosunku do osób, które wcale nie czytają. Tym samym zapaleni czytelnicy zyskują 2 lata życia.

Badanie jednoznacznie wskazały, że bez względu na to, jaką książkę wybieramy, jej czytanie rozwija naszą wyobraźnię, uczy łączyć fakty i ćwiczy pamięć. Dzięki książkom mamy lepiej rozwinięte zdolności kognitywne i logiczne myślenie. I oczywiście żyjemy też dłużej.

Zobacz też: Sprawdzono, co warto czytać, żeby rozwijać konkretne cechy charakteru 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów