Zawód pucybuta wraca do łask. Nic dziwnego, skoro można zarobić ponad 5 tysięcy złotych miesięcznie

Redakcja 27.01.2017
Czyszczenie butów
Fotografia: Flickr

Wydawać by się mogło, że pewne zawody odeszły już w niepamięć. Nic bardziej mylnego.

Pucybut, inaczej czyścibut, profesjonalnie zajmie się każdym obuwiem. Zniszczony but nie tylko do perfekcji wypoleruje, ale również naprawi, a nawet przemaluje. Choć pucybuty większości kojarzą się wyłącznie z mężczyznami, którzy na ulicy, za niewielkie pieniądze wyczyszczą nam obuwie, w Polsce powstaje coraz więcej miejsc, w których nasze stare, znoszone buty dostaną drugie życie. Ba! Będą wyglądać jak nowe. Bo w tym biznesie najważniejsze są właśnie buty. 

Choć obecnie w Polsce zawód ulicznego pucybuta jest rzadko spotykany, a profesjonalnego czyściciela obuwia można spotkać tylko w określonych miejscach, jak na przykład w warszawskiej Galerii Mokotów, są takie miasta, w których zawód ten cieszy się ogromną popularnością. Jednym z nich jest sycylijskie miasto Palermo, gdzie o pracę czyściciela butów ubiega się ponad 70 osób. 

Im bardziej oryginalny sprzęt do czyszczenia obuwia, tym lepiej
Fotografia: Pixabay

Im bardziej oryginalny sprzęt do czyszczenia obuwia, tym lepiej 

Szansa dla młodych

Jak podaje Tvn24bis.pl, do miejscowego związku rzemiosła zgłosiło się ponad 70 osób w wieku od 21 do 61 lat, w tym także kobiety. Wśród nich są również absolwenci wyższych uczelni. Niestety, nie każdy będzie miał szansę zasmakować w tym legendarnym zawodzie. Przyjętych zostanie jedynie 15 pucybutów, którzy z najwyższą starannością zajmą się obuwiem klientów na ulicach Palermo. Za swoją pracę mogą otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1200 euro miesięcznie. 

Przed rozpoczęciem pracy kandydaci przejdą specjalne szkolenie, które pozwoli im zgłębić tajniki tego legendarnego zawodu. Potem gdy sztukę czyszczenia obuwia opanują już do perfekcji, pracować będą w najważniejszych punktach miasta: na lotnisku, na stacji kolejowej, a nawet przed sądem. Tak duże zainteresowanie karierą pucybuta wynika zapewne z faktu, że mieszkańcy Sycylii już od wielu lat muszą borykać się z problemem bezrobocia. Jak podaje Tvn24bis.pl, jego wskaźnik wśród młodych Sycylijczyków wynosi ponad 50 procent. Głód pracy jest tak wielki, że czyścicielami obuwia gotowi są zostać nawet absolwenci nauk politycznych, czy malarstwa. 

Polska też ma swoich pucybutów

Choć może się wydawać, że zawód pucybuta nie cieszy się zbyt dużym poważaniem, praca, którą wykonują czyściciele obuwia, nie należy do najłatwiejszych. Jednak być może już wkrótce ten wizerunek zmieni się, bo są takie miejsca, w których naszymi butami zajmują się z najwyższą starannością. I niewiele mają one wspólnego ze zwykłym zakładem szewskim. 

Jeżeli nasze buty potrzebują sprawnej ręki pucybuta, warto udać się do wrocławskiej firmy "Pucybuty". Jej właściciele zajmują się nie tylko pięknymi pantoflami, ale i zwykłymi kapciami. Jeśli jednak do stolicy Dolnego Śląsku daleka droga, można odwiedzić Łódź, a w niej zakład "Pucybut".

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów