Zarządcy majątku Prince’a pozwali firmę Jaya-Z. Chodzi o kradzież

Redakcja 16.11.2016
Prince
Fotografia: ONS

Serwis Tidal miał wykorzystać śmierć Prince'a do nielegalnego udostępniania jego muzyki.

Zarządcy majątku zmarłego w kwietniu 2016 roku Prince'a pozwali Roc Nation, firmę założoną przez rapera Jaya-Z. Przedsiębiorstwo od ośmiu lat zajmuje się menedżmentem i publikacją muzyki, a także jest współwłaścicielem Tidala. W procesie chodzi o naruszenie praw autorskich przez serwis, który ponoć nielegalnie streamował muzykę artysty.

Okazuje się, że Tidal miał zgodę na wyłączne udostępnienie albumu Prince'a z 2015 roku "HITNRUN Phase One" tylko przez 90 dni. Należąca niegdyś do zmarłego artysty wytwórnia NPG Records twierdzi, że nie podpisywała z Tidalem żadnego innego porozumienia i serwis nagminnie eksploatuje dzieła Prince'a objęte prawem autorskim. 

Ale to nie wszystko. W czerwcu 2016 roku serwis miał naruszyć prawa autorskie poprzez dodanie 15 albumów Prince'a Rogersa Nelsona do listy streamingowej. Tidal nie skontaktował się rownież z przedstawicielami Prince'a po jego śmierci, aby uregulować i omówić zasady korzystania z jego muzyki.

Nieporozumienie

Jak podaje serwis Pitchfork.com, Rock Nation niedawno złożyła dokument, z którego wynika, że pomiędzy firmą a Princem nie raz dochodziło do porozumienia, zarówno na zasadzie umowy ustnej jak i pisanej. Zmarły artysta miał ponoć przekazać ekskluzywne prawa streamingowe do całego katalogu twórczości, który obejmuje 35 albumów.

Przedstawiciele Prince'a twierdzą, że nie ma dowodów na te porozumienia. Według NPG Records każda umowa licencyjna została zerwana. W czerwcu 2015 roku muzyka artysty zniknęła ze wszystkich serwisów streamingowych - oprócz Tidala. Oprócz tego, w maju artysta zgodził się na ekskluzywne udostępnienie relacji ze swojego koncertu w Baltimore, tak jak płyty "HITNRUN Phase Two", wydanej w grudniu 2015 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów