Zapadł pierwszy wyrok w Polsce za opublikowanie zdjęcia na Facebooku

Beata Dżumaga 10.04.2017
Ojciec odpowie za umieszczenie ośmieszającego zdjęcia swojego syna na Facebooku.
Fotografia: Flickr.com

To pierwszy wyrok w Polsce w sprawie parental trollingu.

Facebook sprawia, że chętnie dzielimy się zdjęciami i innymi treściami. Dla lajków i komentarzy użytkownicy są w stanie posunąć się naprawdę daleko. Niestety, coraz częściej do zdobywania internetowej popularności wykorzystują wizerunek swoich dzieci – bez ich zgody. Mamy wtedy do czynienia z tzw. parental trollingiem, czyli ośmieszaniem dzieci przez rodziców w sieci.

Tak zrobił pan Adrian – mężczyzna pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojego synka. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że zupełnie nagie dziecko w jednej ręce trzyma swoje genitalia, w drugiej – butelkę piwa. Teraz szukający popularności ojciec poniesie konsekwencje swojego czynu. Jak podaje Gazetaprawna.pl, trafi do więzienia na 3 miesiące.

Zapadł pierwszy wyrok ws. parental trollingu.
Fotografia: Giphy.com

Ojciec uważa się za artystę

Pan Adrian pochwalił się zdjęciem syna na swoim profilu na Facebooku w 2012 roku. Matka chłopca nie była zadowolona z tego, co zobaczyła. Natychmiast zgłosiła sprawę – najpierw na policję, potem do prokuratury. Rodzice dziecka nie mieszkają razem, na co dzień malec przebywa z mamą. Jednak w momencie zrobienia (i opublikowania) niefortunnego zdjęcia syn był pod opieką taty. Pan Adrian nie słuchał próśb byłej partnerki i odmawiał usunięcia fotki.

Jak podaje serwis Innpoland.pl, sprawa ciągnęła się przez 4 lata, ponieważ pan Adrian wielokrotnie składał apelację od wyroku. Sąd pierwszej instancji wymierzył mężczyźnie karę 6 miesięcy ograniczenia wolności. W drugiej instancji okres zmniejszono do 3 miesięcy.

Dziś ośmieszony przez ojca chłopiec ma 6 lat. Jego tata zapowiedział, że będzie odwoływał się od wyroku u wyższych instancji - Sądu Najwyższego oraz Trybunału w Strasburgu. Jak podaje serwis Innpoland.pl, mężczyzna dodaje, że czuje się artystą i ma prawo do fotografowania własnego dziecka.

Dodawanie zdjęć dzieci na Facebooku to dobry pomysł? [WIDEO - SONDA]

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów