Zamknięci w domu przed smogiem - czy na pewno jesteśmy bezpieczni?

Katarzyna Leszczyńska 13.11.2017
Czy zamknięci w domu jesteśmy bezpieczni przed smogiem?
Fotografia: pexels.com

Co wpływa na zanieczyszczanie powietrza w domu?

Od dłuższego czasu mówi się o obecności smogu w powietrzu. Większości ludzi kojarzy się on jednak jedynie z sytuacją na zewnątrz. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w dużej mierze również w naszych mieszkaniach jest zakażone powietrze. I choć w mediach coraz więcej mówi się o niebezpieczeństwach, jakie za sobą niesie smog, ludzie nadal nie zdają sobie z tego sprawy.

Jak się okazuje świadomość zagrożenia związanego ze złej jakości powietrzem, wciąż jest zbyt mała. Ponad 60% mieszkańców województw, które są najbardziej narażone na smog, czyli: śląskie, łódzkie, dolnośląskie i małopolskie, deklaruje, że oddycha powietrzem o bardzo dobrej jakości. Są to niezwykle niepokojące dane.

Wyraźny wzrost zainteresowania polskich mediów od 2014 roku to między innymi skutek niezależnie prowadzonych obserwacji i badań, które pokazały, że na mapie Europy niebezpiecznie się wyróżniamy. Wówczas w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast trzy duże polskie (Kraków, Wrocław, Warszawa) znalazły się w pierwszej dziesiątce kontynentu – pisze dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odwołując się do raportu Światowej Organizacji Zdrowia.

W związku z tak niską świadomością dotyczącą jakości powietrza na poszczególnych terenach, nic dziwnego, że ludzie tym bardziej nie są świadomi zanieczyszczeń w swoich domach. Okazuje się, że powietrze w pomieszczeniach może być od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. A przy tym pamiętajmy, że spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach nawet aż 90% czasu dziennie. Wiele z przyczyn zanieczyszczeń powietrza jesteśmy w stanie skutecznie ograniczać lub całkowicie eliminować.  Co więc powoduje zły stan powietrza w domach i jak z tym walczyć? Dr. hab. n. med. Feleszko podkreśla, że dużym zagrożeniem w pomieszczeniach jest dym papierosowy

Podstawowym, całkowicie zależnym od lokatorów zanieczyszczeniem powietrza jest dym tytoniowy. Nawet po zgaszeniu papierosa i wywietrzeniu pomieszczenia, na ubraniach i ciele palacza pozostają szkodliwe substancje - tłumaczy.

Żeby całkowicie wyeliminować ryzyko narażania innych domowników na negatywne skutki biernego palenia należy całkowicie porzucić nałóg.

Zagrożenia w domu
Fotografia: materiały promocyjne/Philips

Zanieczyszczenia w domu, które ignorujemy

Kolejnym częstym problemem, nad którym możemy zapanować jest domowa pleśń. Występuje ona zwykle w wilgotnych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach. Duża ilość syntetycznych materiałów wykończeniowych, dodatkowo zwiększa ryzyko jej wystąpienia. W miarę możliwości wybierajmy, więc do wykończenia mieszkań, naturalne „oddychające” materiały, dobrze impregnowane drewno czy terakoty. Jeśli na naszych ścianach zauważymy zacieki i ciemniejsze plamki – to znak, że może być konieczne osuszanie ścian. Na co dzień dbajmy o nasze codziennie porządnie je wietrząc, sprawdzając kratki wentylacyjne, porządnie czyszcząc najbardziej narażone na wilgoć pomieszczenia.

Pleśń to mikotoksyny, które produkuje powodują ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok, a w skrajnych przypadkach przyczyniać się do zachorowań na raka - mówi dr Aleksandra Ratajczak.  

Kolejną grupą zanieczyszczeń, które często ignorujemy są zanieczyszczenia chemiczne wydzielane przez środki używane w czasie remontów – kleje budowlane czy farby malarskie.

Na tego rodzaju zanieczyszczenia najlepszym sposobem jest często… cierpliwość. Zanim zamieszkamy w odnowionym mieszaniu, warto jest je bardzo gruntownie przewietrzyć. Nie bez znaczenia jest również wybór farby. Ściany pomalowane farbą emulsyjną absorbują parę wodną przy dużej wilgotności powietrza, zapobiegając tworzeniu się pleśni i grzybów - podkreśla doktor Feleszko.

Podobną cierpliwością powinniśmy się wykazać, jeśli chcemy kupić meble z prasowanego drewna. Niestety ze względu na proces produkcji, wydzielają one toksyczny formaldehyd, który drażni drogi oddechowe. Jeśli więc zdecydujemy się na takie meble, należy je dobrze wywietrzyć przed wstawieniem do domu.

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza w domu?

Częste wietrzenie mieszkań chroni nas skutecznie przed wilgocią czy zanieczyszczeniami chemicznym, coraz częściej jednak wiąże się z wpuszczaniem do domu smogu. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z wietrzenia, choć na pewno warto rozsądnie wybierać pory wietrzenia – unikając otwierania okien w czasie największego ruchu komunikacyjnego lub smogu. 

Najlepszym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami powietrza jest filtrowanie ich za pomocą oczyszczaczy z odpowiednimi filtrami. Najskuteczniejsze sprzęty pozwalają eliminować nawet 99% zanieczyszczeń o wielkości 0,02 mikrona; w tym cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu mogą łagodzić objawy alergii poprzez ograniczenie czynnika uczulającego. Oczyszczacze powietrza mogą filtrować także bakterie, wirusy oraz lotne związki organiczne np. formaldehyd – dodaje dr Feleszko.  

Wybierając takie urządzenie należy zwrócić uwagę na jego filtry, powierzchnię pomieszczenia, do jakiej jest przeznaczony oraz wydajność filtracji. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz powietrza Philips AC3256 z filtrem wstępnym, filtrem węglowym i skutecznym w wyłapywaniu najdrobniejszych zanieczyszczeń powietrza filtrem NanoProtect HEPA. Jest to nowoczesny oczyszczacz, który posiada funkcje: pomiaru i wyświetlania poziomu cząsteczek PM2,5 w powietrzu, funkcję informowania o stanie jakości powietrza w domu poprzez LED’owe, kolorowe wskaźniki świetlne, jak również funkcję automatycznego oczyszczania, która dostosowują się do aktualnych warunków jakości powietrza w domu. Oczyszczacz ten działa w naturalny sposób bez zastosowania szkodliwych środków chemicznych, nie jonizuje powietrza i nie wytwarza ozonu. Jest sprawdzony i bezpieczny rekomenduje go Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Oczyszczacz powietrza Philips
Fotografia: Fotografie: materiały promocyjne/Philips

Chcąc oddychać zdrowszym powietrzem warto jest też sięgnąć po niektóre rośliny. NASA opublikowało listę gatunków, które według ich badań skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza. Zaznaczają oni jednak, że efektywne oczyszczanie jest możliwe, gdy jest co najmniej 1 roślina na każde 10 m2 pomieszczenia. Polecane gatunki roślin: epipremnum złociste - pozbywa się benzenu usuwa toksyny; wężownica – produkuje tlen nawet w ciemnych pomieszczeniach i nocą, dracena wonna, bluszcz, palma Areka, nefrolepis wyniosły (paproć).

Warto dokładnie zastanowić się nad jakością powietrza w domu. Należy wziąć pod uwagę to, że właśnie w tam spędzamy najwięcej czasu. Chcemy dbać o zdrowie swoje i najbliższych, a nie zwracamy uwagi na tak istotną kwestię jak powietrze. Trzeba to jak najszybciej zmienić w trosce o bezpieczeństwo całej rodziny. Dzięki temu będzie nam się funkcjonowało zdrowiej i bardziej komfortowo. 

Artykuł powstał we współpracy z marką Philips. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów