"Zamiast bagażu włożył do schowka swoje dziecko!". Była stewardessa o dziwnych zachowaniach pasażerów

Stewardessa
Fotografia: ---

Zawód stewardessy daje możliwość poznania wielu kultur. Na pokładach niejednokrotnie dochodzi do zabawnych, dziwnych, a czasem także niebezpiecznych sytuacji wynikających z zaskakującego zachowania pasażerów. Marta Bil - była stewardessa linii Emirates i założycielka szkoły dla stewardess Fly High Cabin Crew Academy, opowiedziała o swoich doświadczeniach z pokładów samolotów.

Jaka była najdziwniejsza sytuacja, która przytrafiła Ci się na pokładzie samolotu?

Marta Bil: Ta historia wydarzyła się na trasie Dubaj -  Indie podczas boardingu (kiedy pasażerowie wchodzą do samolotu, pozostawiają swoje bagaże podręczne i zajmują miejsca). W pewnym momencie zauważyłam, jak pewien Hindus zamiast bagażu włożył do schowka swoje dwuletnie dziecko! Oczywiście natychmiast zareagowałam, informując pasażera, że takie zachowanie jest nieakceptowalne i nie może umieszczać dziecka w miejscu na bagaż. Oto odpowiedź, którą otrzymałam: „Ja wiem najlepiej, co jest dobre dla mojego dziecka”. Po krótkiej wymianie zdań udało się przemówić do rozsądku pasażera i przekonać, że miejsce dziecka jest na jego kolanach, przypięte specjalnym pasem dla niemowląt i dzieci.

Czy komunikacja z pasażerami często sprawia problemy stewardessom?

Podstawowym językiem powszechnie używanym na pokładach samolotów jest angielski. Jednak nie jest to język ojczysty dla wielu z nas. Stąd powstaje wiele nieporozumień na tle językowym. Te najzabawniejsze mają miejsce podczas serwisu pokładowego.

Podczas serwowania obiadu na pokładzie do wyboru był kurczak i wołowina. Pytam pasażera po angielsku, co woli – kurczaka czy wołowinę. A on odpowiada: „Poproszę burgera”. 

Kolejna sytuacja również miała miejsce podczas serwisu pokładowego. Zapytałam pasażera, co chce zamówić do picia – kawę czy herbatę. A w odpowiedzi usłyszałam: „Yes”.

Przytoczę też moją ulubioną historię, która wydarzyła się podczas zamawiania alkoholu. Pasażer życzył sobie whisky. Zapytałam go, czy chce whisky na lodzie (ang. on the rocks). A on na to: „Nie, na stole” ( ang. on the table).

Zapytałam kiedyś pewnego Hindusa, czego chce się napić, a on mi odpowiada: „water, water, water”. Przyniosłam więc mu 3 szklanki wody, a on pyta: „Dlaczego przyniosła pani aż tyle wody?”.

Opowiedz o zwyczajach kulturowych, które najbardziej cię zaskoczyły.

Pracę członka załogi pokładowej świetnie obrazuje przysłowie „co kraj to obyczaj”.  Rzeczywiście, latając po całym świecie można było zauważyć jak przedstawiciele różnych kultur reagują na bodźce w samolocie,  np. dotyczące jedzenia posiłków. Chińczycy jako oznakę, że posiłek im smakował muszą bardzo głośno beknąć oraz z splunąć na tacę, z której jedli. Czyli to, co nam się wydaje całkiem obrzydliwe, u nich jest traktowane jako komplement. 

Loty z przedstawicielami kultury arabskiej najbardziej zapisały mi się w pamięci.  Na pokładzie często padały pytania, czy posiłki są „halal” ( z arabskiego: dozwolone przez religię). Tuż przed modlitwą w samolocie Muzułmanie często zadawali pytanie, w którą stronę jest Mekka.

U Hindusów też zaobserwowałam kilka dziwnych zwyczajów kulturowych. Np. na różne pytania odpowiadali, kiwając głową na prawo i lewo. Na początku było to dla mnie dezorientujące. Dopiero po kilku miesiącach dowiedziałam się, że ten ruch oznacza, że przystają na moją propozycję.

Uwielbiałam loty do krajów afrykańskich, tj. Nigerii czy Angoli. Jako osoba o jasnej karnacji często słyszałam tam „komplementy” typu: „Hey, milky face” lub „vanilla face”. Początkowo uważałam to za obraźliwe, jednak później zorientowałam się, że jest to przyjazny zwrot do kogoś o innym kolorze skóry.

Ciekawe były też loty do Japonii. Pomimo że linia, w której pracowałam była wielonarodowościowa (zatrudniano ok. 130 narodowości), to w czasie lotów do Japonii 90% załogi było rodowitymi Japończykami. Tamtejsi podróżni wolą obcować z osobami z własnego kręgu kulturowego, a ich wymagania co do serwisu są niezwykle wysokie. Są to przemili, spokojni pasażerowie, którzy nigdy nie powiedzą wprost, że z jakiegoś powodu są niezadowoleni z obsługi. Jednak nie wahają się złożyć reklamacji po locie.

IMG_4336ba

Czy przestrzeganie zasad higieny wśród pasażerów stanowi duży problem?

Największe problemy z korzystaniem z WC mają osoby mieszkające na Półwyspie Indyjskim. Toalety samolotowe są dla nich czymś bardzo skomplikowanym. Często próbowały stawać na desce sedesowej, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nie wiedziały też, czym jest spłuczka i do czego służy. Stewardessy znalazły w końcu na to sposób.

Jedna pokazywała wybranemu pasażerowi, jak użyć toalety i prosiła, aby przekazał tę informację pozostałym podróżującym z nim pasażerom.

Jak oceniasz zachowanie Polaków w samolocie?

Wśród Polaków nadal w modzie jest klaskanie podczas lądowania. Moim ostatnim lotem, jaki przebyłam będąc stewardessą, był lot z Warszawy do Dubaju. Niestety musiałam wystosować wtedy tzw. „final warning” ( „ostateczne ostrzeżenie” udzielane przez kapitana). Panowie przesadzili wtedy z alkoholem. Zachowywali się bardzo nieprzyzwoicie w stosunku do innej stewardessy,  która pochodzi w Azji. Zaczepiali ją i zwracali uwagę na jej pochodzenie.

Poza tym Polacy są bardzo zsocjalizowanym i towarzyskim narodem. Dużo czasu spędzają razem, rozmawiają i raczą się drinkami. Zazwyczaj są bardzo komunikatywni nawet, jeżeli nie mówią perfekcyjnie po angielsku. Ponadto barki pokładowe po lotach z Polakami zawsze były całkowicie puste. Pamiętam taką sytuację, kiedy zabrakło alkoholu nawet w pierwszej klasie. 

Polacy często mają tendencję do picia własnego alkoholu, chociaż akurat w Emirates alkohol jest bezpłatny.

Czy mężczyźni często podrywają stewardessy?

Tak. Niejednokrotnie dostawałam wizytówki od pasażerów w trakcie lotów lub tuż po. Dostawałam też karteczki z ich numerami telefonów, ale nigdy z nich nie skorzystałam.

Zdarzyło mi się także, że pasażer na podstawie mojego lotniczego ID (dokument identyfikacyjny, zawierający pełne imię i nazwisko) odszukał mnie w social mediach. Czasami pasażerowie próbowali dawać nam napiwki (przyjmowanie ich jest niedozwolone) lub kupowali nam prezenty w strefie Duty Free. Najczęściej były to zegarki lub perfumy.

Często zdarzały się agresywne zachowania pasażerów na pokładzie?

Na szczęście agresywne zachowanie na pokładzie zdarza się rzadko. Najczęściej przyczyną takich sytuacji jest nadużycie alkoholu lub innych używek. Jeżeli już na pierwszy rzut oka widać, że pasażer jest pod wpływem alkoholu, załoga pokładowa ma prawo zabronić mu wstępu na pokład. Zdarzało się też, że pasażerowie kłócili się ze sobą. Wówczas trzeba było interweniować. Stewardzi i stewardessy przechodzą specjalne szkolenia, podczas których uczą się, w jaki sposób obezwładnić agresywnego pasażera.

Adam Nawrot po zakończeniu 5-letniego związku spakował plecak i wyruszył w podróż życia. Jego środkiem transportu była stara furgonetka, która niegdyś należała do nowojorskiej policji. Zobaczcie jego zdjęcia z podróży!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów