Zakaz wstępu dla osób z tatuażami to nie żart, ale coraz częstsza praktyka

Redakcja 16.09.2016
Tatuaż japoński
Fotografia: East News

Jak się okazuje, nawet w bogatym i rozwiniętym społeczeństwie, dyskryminuje się osoby z malunkami na ciele. 

Tatuaż kojarzy się z Japonią. Wielu ludzi z kultury europejskiej wciąż chętnie tatuuje się w azjatyckie wzory, popularne są wizerunki samurajów i gejsz. Jednak w ich kolebce trwałe obrazy na skórze są tematem tabu. Nie oznacza to, że nie są ona tam popularne - przeciwnie, młodzi ludzie chętnie ozdabiają swoje ciało, a Japonia uważana jest za skupisko najlepszych tatuażystów na świecie.

Przed drugą wojną światową tatuaże w Japonii były nielegalne. Po jej zakończeniu wciąż jednak nie są mile widziane. Zdarza się, że wytatuowana osoba, która pokaże się roznegliżowana w miejscu publicznym takim jak basen, sauna czy nawet siłownia jest zaczepiana, a nawet wypraszana. Niestety dotyczy to również obcokrajowców, dlatego nie należy być zdziwionym, jeśli mając tatuaż w widocznym miejscu, nie zostanie się wpuszczonym na pływalnię. 

W sezonie wakacyjnym wielu turystów, którzy chcą zakosztować japońskich łaźni, często odprawianych jest z kwitkiem. Powodem są właśnie tatuaże, które dla osób z kultury zachodniej od dawna nie są niczym szokującym. Doszło do tego, że agencje turystyczne musiały prosić właścicieli lokalnych ośrodków spa o przymykanie oka na zagranicznych turystów. Jednak tendencja nie jest optymistyczna - Japończycy są bardziej skłonni do zakazu tatuaży nie tylko w miejscach, w których eksponowane jest ciało, ale także we wszystkich miejscach publicznych. Zaledwie cztery lata temu burmistrz Osaki rozpoczął kampanię przeciwko tatuażom. Toru Hashumoto chciał zmusić wszystkich swoich pracowników do przyznania się do malunków na ciele, a potem do ich usunięcia, jeśli chcieli zachować posadę. 

Trudna historia

Co ciekawe, tradycja tatuażu w Japonii sięga trzeciego wieku. W ósmym wieku po raz pierwszy zastosowano tam tatuaż jako formę kary. W 17. wieku tatuowali się kryminaliści, a przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej zaznaczana była odpowiednimi wzorami. Sto lat później tatuażyści z Japonii oferowali swoje usługi zagranicznym marynarzom i gansterom, a ich kunszt był ceniony na całym świecie. Prawdopodobnie te negatywne skojarzenia doprowadziły do tego, że w 20. wieku, tuż przed drugą wojną tatuaże były zakazane. 

W Polsce co prawda atramentowe malunki nigdy nie były zakazane, jednak na szeroką skalę tatuujemy się dopiero od ponad 20 lat - wcześniej kojarzyły się z więźniami i typami spod ciemnej gwiazdy. Środowiska chrześcijańskie jednak wciąż twierdzą, że tatuaż jest pogański, zaznaczają, że w Starym Testamencie są zapiski sugerujące, że takie zdobienie ciała jest zakazane. Zakazu tatuowania trzymają się Świadkowie Jehowy.

W Europie zachodniej ostatnio było głośno o jednej próbie ograniczenia swobody miłośników tatuaży, jednak nie wynikała ona z tabu. W 2013 roku francuski rząd chciał wprowadzić zakaz wykonywania kolorowego tatuażu ze względu na szkodliwość barwników, jednak na szczęście dla Francuzów nowe prawo nie weszło w życie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów