Zakaz wstępu dla kotów i psów to nie żart. Minister ogranicza ich kontakty z innymi zwierzętami

Mateusz Patyk 03.03.2017
Pies i kot
Fotografia: Pixabay

Krajowa Rada Izb Rolniczych stanęła po stronie czworonogów. 

"Kotom i psom wstęp wzbroniony" - takie tabliczki mogą zawisnąć przy oborach w przypadku wejścia w życie prawdziwie biurokratycznych reguł zaproponowanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak podaje Polsatnews.pl, według nowego rozporządzenia, jeżeli zwierzę domowe mimo wszystko dostanie się do miejsca przebywania bydła i trzody chlewnej, jego właścicielowi grozi np. utrata rolniczych dopłat.

Sprawa wydaje się tym bardziej absurdalna, ponieważ zwierzęta hodowlane często wychodzą na zewnątrz aby się wypasać lub są przetrzymywane w budynkach z otwartymi oknami, przez które mogą dostać się do środka chociażby ptaki. Rolnicy nie chcą też podlegać innemu przepisowi, zakładającemu obowiązek każdorazowego rejestrowania w specjalnej księdze ewidencyjnej wejść i wyjść z obory.

Protesty i wątpliwości

Okazuje się, że prawo zakazujące wstępu zwierzętom domowym do budynków gospodarskich oraz meldowania się osób na piśmie wykonujących tam prace, dotyczyłyby wszystkich gospodarstw rolniczych, nawet tych niewielkich. Zastrzeżenia zgłosiła już Krajowa Rada Izb Rolniczych, której w udziale przypadło zaopiniowanie projektu rozporządzenia.

Wątpliwości samorządu rolniczego dotyczą przepisu (...), który stanowi o obowiązku prowadzenia szczególnej ewidencji wjazdów i wyjazdów środków transportu oraz osób odwiedzających gospodarstwo. (...) W wielu gospodarstwach psy są wykorzystywane, jako psy pasterskie i z racji tego, również poza okresem pastwiskowym powinny mieć codzienny kontakt ze zwierzętami. Natomiast koty, jak również pewne rasy psów przebywając w budynkach gospodarczych z powodzeniem zabezpieczają je przez dostępem gryzoni - argumentuje Krajowa Rada cytowana przez PolsatNews.pl.

Jeżeli już, tego typu przepisy faktycznie miałyby rację bytu jedynie dla wielkopowierzchniowych i specjalistycznych gospodarstw rolniczych. W takich przypadkach obory i budynki, w których przetrzymywane są zwierzęta hodowlane są oddzielone od reszty gospodarstwa, co pozwalałoby na szczelniejsze egzekwowanie nowych ustaleń zawartych w rozporządzeniu.

W przeciwnym razie będzie to jeden z wielu martwych i absurdalnych przepisów, na co już teraz skarżą się rolnicy.

Krowa i pies
Fotografia: Pixabay.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów