Uwaga na wściekliznę w Polsce! Znaleziono chorego nietoperza

Magdalena Barszczak 12.07.2018
nietoperz
Fotografia: Shutterstock.com

Wydano ostrzeżenia dla ludności.

W Krotoszynie, w województwie wielkopolskim, znaleziono martwego nietoperza. Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu potwierdził, że był on zarażony wścieklizną. Wydano ostrzeżenia dla mieszkańców. 

Zobacz także: Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza? Sprawdź, jakie są objawy kontaktu z tym intruzem

Zagrożenie epidemią wścieklizny w Wielkopolsce

Teren, na którym znaleziono martwe zwierzę, został zabezpieczony. Na terenie całego Krotoszyna ustawiono tabliczki "Uwaga wścieklizna. Obszar zagrożony". Jak podaje "Głos Wielopolski", według Powiatowego Lekarza Weterynarii wścieklizna może zagrażać ludności Krotoszyna, a także okolicznym miejscowościom takim jak: Osusz, Durzyn, Salnia, Smoszew, Biadki, Chachalnia, Perzyce oraz Konarzew.

Choroba zagraża zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Psy i koty powinny być trzymane na uwięzi, a te zwierzęta, które nie mają aktualnych szczepień, należy zaszczepić na wściekliznę. W związku z zagrożeniem odwołano targi i wystawy i konkursy z udziałem zwierząt w wyżej wymienionych miejscowościach. Oprócz nietoperzy szczególnie podatne na zarażenie wścieklizną są lisy, borsuki i gryzonie. Jeśli ktoś zauważy martwe zwierzę, powinien zawiadomić policję albo służby weterynaryjne.

Wścieklizna - objawy

Wścieklizna to wirusowa choroba, którą można się zarazić na skutek pogryzienia, a nawet oślinienia uszkodzonej śluzówki. Jej pierwsze objawy mogą się pojawić nawet 3 miesiące po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Należy do nich: mrowienie skóry, gorączka, osłabienie, ból potylicy i halucynacje. W przypadku ugryzienia czy zadrapania ranę należy umyć wodą z mydłem i zdezynfekować. Nie wolno tamować krwawienia!

Zagrożenie wścieklizną
Fotografia: EAST NEWS

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów