Zagraniczne media piszą o niezwykłym odkryciu Polaka. Odnalazł prawdziwy skarb!

Julita Buczek 13.08.2020
wykopalisko
Fotografia: Shutterstock

Ten Polak znalazł prawdziwy skarb przy pomocy zwykłego wykrywacza metali. Jego znalezisko może mieć duży wpływ na rozwój nauki.

Brytyjskie media poinformowały niedawno o niezwykłym odkryciu Polaka.

Jak się okazuje, podczas jednej z wędrówek z wykrywaczem metali Mariusz Stępień trafił na niespotykane znalezisko.

Polak odkrył prawdziwy skarb

Parę dni temu Polak postanowił udać się na pola w Peebles w Scottish Borders. Pojechał tam z wykrywaczem metali, który często ze sobą zabiera na tego typu spacery. W pewnym momencie Mariusz Stępień znalazł pewien przedmiot zakopany aż pół metra pod ziemią.

Mężczyzna wykopał w całości zachowaną uprząż dla konia oraz miecz. Oba przedmioty najprawdopodobniej pochodzą z epoki brązu. Dla ludzkości oraz archeologów to prawdziwy skarb.

Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem i od samego początku czułem, że może to być coś spektakularnego i właśnie odkryłem ważną rzecz z historii Szkocji. Byłem w siódmym niebie, dosłownie trząsłem się ze szczęścia – powiedział w wywiadzie udzielonym dziennikarzom BBC.

Po znalezisku Polaka na miejsce pojechało wielu archeologów z bardziej specjalistycznym sprzętem. Oni również znaleźli ciekawe przedmioty: zdobione paski, sprzączki, pierścienie, osłony na koła rydwanu, a także różne ozdoby.

To odkrycie o znaczeniu krajowym. Do tej pory niewiele skarbów z epoki brązu zostało wykopanych w Szkocji, dlatego to dla nas niesamowita okazja – powiedziała w oficjalnym oświadczeniu Emily Freeman, szefowa Crown Office's Treasure Trove Unit.

Co sądzisz o takim odkryciu?

Zobacz także: Radosław Majdan będzie miał swoją whisky. "Prawdziwy mężczyzna"

Quiz o gwiazdozbiorach
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz gwiazdozbiory?

Quiz o gwiazdozbiorach

1. Czy gwiazdozbiory określa Międzynarodowa Unia Astronomiczna?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów