Zagadka tajemniczego uśmiechu została rozszyfrowana. Naukowcy już wiedzą, co wyrażają usta Mony Lisy

Redakcja 13.03.2017
Mona Lisa
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że uśmiech kobiety niewiele ma wspólnego z paraliżem twarzy, który jej przypisywano. 

Naukowcy rozszyfrowali zagadkę uśmiechu Mony Lisy. Ich zdaniem jej usta wyrażają nic innego jak tylko jedno uczucie. 

Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Wiadomo, że jego twórcą jest Leonardo da Vinci, nie wiadomo jednak, kim właściwie była Mona Lisa. Badacze od lat próbowali również rozszyfrować, co kryje się za jej tajemniczym uśmiechem. Niektórzy specjaliści przypisywali jej nawet paraliż twarzy, a niektórzy twierdzili, że kobieta na portrecie wcale się nie uśmiecha, a to wrażenie to efekt przeróżnych sztuczek zastosowanych przez malarza. 

Sprawie postanowili przyjrzeć się niemieccy naukowcy z uniwersytetu w Fryburgu, którzy twierdzą, że rozszyfrowali zagadkę uśmiechu Mony Lisy. Tym samym rozprawili się z mitem, że im dłużej patrzymy na obraz Leonarda da Vinci, tym bardziej mamy wrażenie, że Mona Lisa szyderczo się do nas uśmiecha. Nic bardziej mylnego. 

Zagadka uśmiechu Mony Lisy została rozwiązana
Fotografia: East News

Zagadka uśmiechu Mony Lisy została rozwiązana

Zagadka rozwiązana

Naukowcy zaprosili do badania grupę chętnych, którym pokazano usta Mony Lisy. Oglądali je zarówno w wersji oryginalnej, jak i zmodyfikowanej, czyli na przykład z wyraźniejszym uśmiechem. Jak podaje Metro.co.uk, 97 procent osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że usta ze sławnego obrazu mówią wyłącznie o szczęściu

Gdy zagadka tajemniczego uśmiechu wreszcie została rozwiązana, być może teraz badacze zaczną zastanawiać się, co mówią oczy Mony Lisy. Jak się okazało, bardziej tajemniczy i intrygujący od ust jest wyraz twarzy kobiety, a przede wszystkim jej spojrzenie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów