Zagadka rozwiązana. Naukowcy odkryli, która płeć jest bardziej sympatyczna

Anna Respondek 10.10.2017
Wojna płci
Fotografia: Pexels

Kto będzie górą? Kobiety czy mężczyźni?

Wojna płci to coś, co każda kobieta i każdy mężczyzna poznaje już we wczesnych latach życia. Stałe konkurowanie między płcią piękną a płcią brzydką dotyka różnych sfer życia. Naukowcy niejednokrotnie starają się odpowiedzieć na pytanie, kto jest lepszym kierowcą, kto jest inteligentniejszy albo kto jest lepszym kucharzem.

Wygląda na to, że badaczom z Uniwesytetu w Zurychu udało się znaleźć odpowiedź na jedną z takich zagadek. Która z płci jest bardziej sympatyczna i skłonniejsza do poświęceń? Według najnowszych doniesień tym razem wygrywają kobiety. Dlaczego tak się dzieje?

To zależy od pracy mózgu

Naukowcy odkryli, że kobiecy mózg w dużej mierze przejawia przyjazne i pomocne nastawienie, które przedkłada nad samolubne zachowanie. Dokładnie odwrotnie dzieje się w przypadku mężczyzn. Ich mózgi nastawione są przede wszystkim na przyjemność właściciela, co prowadzi do niezwykle narcystycznych i samolubnych zachowań. 

W literaturze naukowej można znaleźć wiele dowodów potwierdzających tę tezę. Kobiety dużo częściej zachowuję się prospołecznie - twierdzi doktor Alexander Soutschek, prowadzący badania.

Jak przyznaje badacz, te różnice wynikają z pracy mózgu, która w dużym stopniu różni się między kobietami i mężczyznami. 

Nasze badania pokazały, że różnice płciowe dotyczące altruizmu mogą wynikać ze zróżnicowanej pracy mózgu - powiedział.

W eksperymencie wzięło udział 27 mężczyzn i 26 kobiet. Naukowcy obserwowali pracę odpowiedniego płata mózgu, który jest aktywny w momencie, w którym ktoś podejmuje altruistyczną decyzję. W tym wypadku chodziło o podzielenie się pieniędzmi.

Według naukowców różnice te nie wykształciły się trakcie zmian ewolucyjnych. W większym stopniu mają związek z zasadami i kulturą, w jakiej zostaliśmy wychowani. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów