Już niedługo nastąpi największe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Potrwa kilka godzin

Anna Respondek 22.06.2018
Zaćmienie Księżyca
Fotografia: EAST NEWS

Następny raz takie zjawisko astronomiczne będzie można zaobserwować dopiero w 2123 roku. 

Kiedyś zjawiska astronomiczne budziły w ludziach przerażenie, a starożytni uczeni wykorzystywali je, aby przekonać poddanych o boskim gniewie lub utwierdzić ich w przekonaniu, że bez nich nie dają sobie rady. Obecnie wiemy już, że zjawiska takie jak zaćmienie Słońca czy zaćmienie Księżyca to nie wola nieznanych sił, a zwyczajny rytm wszechświata. 

Zobacz także: Żółty pył znad Sahary pojawił się w Polsce. Można zaobserwować go nie tylko na samochodach

Zarówno zaćmienie Słońca jak i zaćmienie Księżyca to wyjątkowo spektakularne momenty, których warto nie przegapić. I właśnie dlatego najlepiej już dzisiaj datę 27 lipca zapisać sobie w kalendarzu i ustawić przypomnienie na godzinę 21.30. Właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować jedno z największych i najdłuższych zaćmień Księżyca. Ostatnie tego typu zjawisko w Polsce miało miejsce w 2015 roku, a kolejne będzie miało miejsce dopiero za 105 lat. 

Zobacz także: Jak wyciągnąć kleszcza w trzech prostych krokach?

Co więcej, zainteresowanie naukowców budzi fakt, że zaćmienie zbiegło się z momentem największego oddalenia Księżyca od Ziemi, czyli tak zwanym apogeum i jest częścią trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, dwóch słonecznych i jednego całkowitego zaćmienia Księżyca. 

To wyjątkowe zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować aż do 23.13. 

Zobacz także: Niezwykłe i niebezpieczne zjawisko w Tatrach 

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów