Za wygląd fizyczny odpowiadają nie tylko geny, ale też nasze imię

Redakcja 23.03.2017
Kobieta
Fotografia: Pexels

Naukowcy przekonują, że imię mamy wypisane na twarzy. 

Naukowcy twierdzą, że imię, które otrzymaliśmy może wpływać na to, jak w przyszłości będziemy wyglądać i jak będziemy odbierani przez społeczeństwo. 

Badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali badania z których jasno wynika, że na wygląd w dorosłym życiu może wpływać fakt, jakie imię nadali nam rodzice. Aby tego dowieść przeprowadzili ciekawy eksperyment, do którego zaprosili ochotników z Francji i Izraela. 

Studenci, którzy brali udział w badaniu otrzymali zdjęcie twarzy zupełnie obcej im osoby i poproszeni zostali o wytypowanie, jak może mieć na imię. Do wyboru mieli od 4 do 5 imion. Okazało się, że badani prawidłową odpowiedź wskazali trafnie w 25-40 procentach przypadków. Wynik jest o tyle imponujący, że gdyby decydował wyłącznie ślepy traf to średnia dobrych trafień wynosiłaby zaledwie od 20 do 25 procent. 

Zdaniem badaczy, fakt, że studenci tak dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, sugeruje związek imienia z rysami twarzy. To oznacza, że imię jakie nadają nam rodzice, może w subtelny sposób kształtować naszą twarz w dorosłym życiu. 

Wygląd twarzy odzwierciedla społeczne oczekiwanie, jak człowiek z danym imieniem powinien wyglądać (...). Od chwili narodzin jesteśmy poddawani oddziaływaniom społecznym, nie tylko z powodu płci, pochodzenia etnicznego i statusu społeczno-ekonomicznego, ale także przez stereotypy związane z imieniem - przekonuje jeden z autorów badania, doktor Ruth Mayo, a jej wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

Decydujące stereotypy 

Badacze przekonują, że to właśnie stereotypy, również te dotyczące imion, mogą wpływać na to, jak wygląda nasza twarz. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że imiona odgadywano trafnie wtedy, gdy wiązano je z osobą pochodzącą z tego samego co uczestnik badania.

Francuzi byli w stanie lepiej dopasować twarze o fizjonomii zgodnej z cechami występującymi w ich społeczeństwie do francuskich imion. Z kolei studenci z Izraela potrafili dopasować funkcjonujące w ich kulturze imiona do twarzy osób wyglądających na przedstawicieli ich narodowości. Kiedy jednak Francuzi poproszeni zostali o wytypowanie imion dla Izraelczyków i odwrotnie, trafność wskazań była przypadkowa. 

Przykładowo, imię Herbert kojarzyło się Izraelczykom z osobą o delikatnych rysach twarzy i słabszą kondycją fizyczną. Być może właśnie na podstawie tej cechy, badani trafnie dopasowywali imię do twarzy. Podobny stereotyp funkcjonuje w Anglii i wiąże się z imieniem Bob, którego posiadacz, zgodnie z przekonaniami, ma okrąglejszą twarz niż osoba o imieniu Tim. 

Wniosek? Dość oczywisty. Ponieważ to stereotypy kulturowe i przekonania zaszczepione w różnych społecznościach pozwalają nam rozpoznawać imiona zupełnie obcych osób, jego wybór dla dziecka lepiej przemyśleć raz jeszcze. 

Imię wpływa na wygląd? [WIDEO - SONDA]

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów