Za 10 lat polecimy na Księżyc. I wcale nie musimy być milionerami

Redakcja 07.12.2016
Księżyc
Fotografia: East News

Wakacje na innej planecie mogą być na wyciągnięcie ręki. 

Są tacy, którzy niemal każde wakacje spędzają w górach. Są też i tacy, którzy od górskich widoków zdecydowanie wolą szum morza. A gdyby tak na urlop wybrać się na… Księżyc? Tak, to wcale nie jest żart. Za 10 lat wczasy na Księżycu być może spędzą pierwsi turyści. 

Przedsiębiorstwo Moon Express, dzięki któremu lot na Księżyc w 2026 roku będzie niemal na wyciągnięcie ręki, zostało założone w 2010 roku. Śmiało można je określić mianem biura turystycznego, którego celem jest opracowanie stosunkowo niedrogich podróży na Księżyc. Firma uzyskała już przyznaną przez rząd Stanów Zjednoczonych zgodę na lądowanie na Księżycu, a pierwszy lot odbędzie się już w przyszłym roku. Na Srebrny Glob poleci opracowany przez Moon Express lądownik MX-1.

Pierwsza, prywatna podróż na Księżyc zaplanowana jest na 2017 rok i ma kosztować aż 5 milionów dolarów. Bezzałogowy lądownik ma mieć wymiary niewielkiej szafki. Na Ziemię ma przesłać zdjęcia z powierzchni Srebrnego Globu, a także przeprowadzić szereg badań. 

Wakacje życia

Jak donosi Telegraph.co.uk., szacuje się, że za 10 lat za przelot będzie trzeba zapłacić około 10 tysięcy dolarów, oczywiście w przeliczeniu na miejsce. Choć ta suma robi wrażenie, na pewno znajdą się i tacy, którzy gotowi będą zapłacić o wiele więcej, żeby tylko choć jeden dzień spędzić na Księżycu. Czy firmie Moon Express uda się wysłać turystów na inną planetę, czas pokażę. Podróż lądownika MX-1 będzie idealnym sprawdzianem. 

Warto podkreślić, że jeśli przyszłoroczny lot zakończy się sukcesem, Moon Express będzie miało szansę na zdobycie prestiżowej nagrody Google Lunar XPrize i zgranięcie 20 milionów dolarów. Nagroda przyznana zostanie tym, którzy jako pierwsi dokonają komercyjnego lądowania na Księżycu. Jest więc o co walczyć. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów