Wyszukiwarka Google w bolesny sposób pokazuje kobietom, czy są one piękne czy wręcz brzydkie

Martyna Kraus 16.08.2016
Modelka
Fotografia: East News

Trudno po raz kolejny nie odnieść wrażenia, że Internet zdecydowanie nie jest przyjaznym miejscem.  

Naukowcy z brazylijskiego uniwersytetu Universidade Federal de Minas Gerais postanowili przyjrzeć się obecnym kanonom piękna oraz temu, co współczesne społeczeństwo uważa za kobiece. Aby dogłębnie zbadać ten temat sięgnęli do danych, jakie dostarczają najpopularniejsze dzisiaj narzędzia, czyli wyszukiwarki internetowe

Badania, które zostały przedstawione podczas Międzynarodowej Konferencji Informatyki Społecznej, skupiały się na wynikach wyświetlających się w sekcji grafika po wpisaniu do wyszukiwarki haseł, takich jak: piękno, brzydota, kobiece piękno, ideał kobiecego piękna i brzydkie kobiety. Za pomocą programu Face++ naukowcy przeanalizowali ponad 2 tysiące obrazów. Szybko zauważyli, że niezależnie od położenia geograficznego, ideały piękna cechowała jasna skóra, blond włosy i niebieskie oczy. Co ważne, również kobiety, których zdjęcia pokazywały się w wyszukiwarkach pod hasłem "brzydkie" miały wiele wspólnych cech – ciemną skórę, czarne włosy i brązowe oczy.

Za stara na bycie piękną

Tym samym okazało się, że wyniki wyszukiwarek Google i Bing można uznać (w dużym skrócie) za rasistowskie. Kobiety powszechnie uznawane za piękne, to te, które mają środkowoeuropejską lub nordycką urodę, natomiast Azjatki, mulatki i kobiety czarnoskóre to te "brzydkie". Ale nie tylko kolor skóry, ale też wiek kobiet ma znacznie. Jak zwraca uwagę portal Washingtonpost.com, gdy w Google albo Bing wpiszemy hasło "piękna kobieta", na większości zdjęć zobaczymy młode, uśmiechnięte dziewczyny, pod hasłem "brzydkie" wyświetlą się starsze kobiety - zupełnie tak, jakby żadna kobieta po przekroczeniu granicy pewnego wieku nie mogła uchodzić za atrakcyjną. A przecież wiadomo, że wiek nigdy nie wskazuje, że ktoś jest piękny, a ktoś nie. 

Aby badania były wiarygodne, przeanalizowano trendy panujące w Google na wszystkich kontynentach, w wielu różnych krajach – od Algierii, przez Danię i Nigerię, po Japonię i Kanadę. Wykazano, że w 86% wyników wskazuje kobiety czarnoskóre, jako te "brzydkie". Nawet w takich krajach jak Angola czy Brazylia. Piękno jest całkowicie utożsamiane z młodością szczególniej w takich krajach, jak Japonia czy Malezja, gdzie pod hasłem "piękne kobiety" pokazują się wyłącznie zdjęcia dwudziestoparoletnich dziewczyn.

Nie można jednoznacznie stwierdzić jakimi kryteriami kierują się wyszukiwarki klasyfikując zdjęcia. Wiadomo jednak, że ogromny wpływ mają sami użytkownicy, których zachowania i preferencje są odzwierciedlane w wynikach wyszukiwarek. Oczywiście badanie społeczeństwa na podstawie wyszukiwarek należy traktować z dystansem, jednak badania wydają się niestety dobrze odzwierciedlać panujące uprzedzenia i stereotypy. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów