Wystarczy zdjęcie, by znaleźć obcą osobę w mediach społecznościowych. Nowa aplikacja wzburzyła internautów

Mateusz Patyk 15.03.2017
kobiety selfie smartfon
Fotografia: Flickr.com

Miliony zdjęć i profili przeskanowanych w mgnieniu oka jednym kliknięciem. Efekty masowej inwigilacji przerażają nawet Facebooka.

Facezam bazuje na podobnym schemacie działania, co popularna aplikacja o nazwie Shazam. W przeciwieństwie do niej, zamiast podawania tytułu słuchanego utworu, będzie podawał na tacy wszystkie dostępne dane osoby wskazanej na dowolnym zdjęciu - podała strona Telegraph.co.uk. Za powstaniem kontrowersyjnej apki ma stać brytyjski przedsiębiorca, Jack Kenyon.

Według danych zgromadzonych na oficjalnej stronie programu do rozpoznawania twarzy wynika, że został on już przetestowany na ponad 10 tysiącach zdjęć, a jego skuteczność wynosi 70 procent. To oznacza, że fotografując nieznaną osobę spotkaną na ulicy, w siedmiu przypadkach na dziesięć algorytm dopasuje postać do jej osobistego konta na Facebooku - o ile takie posiada. Premierę aplikacji zaplanowano na 21 marca.

Facezam
Fotografia: Facezam.com

W tym szaleństwie jest metoda

Na temat takiego pomysłu wypowiedzieli się przedstawiciele samego Zuckerberga. Największy na świecie społecznościowy portal zgłosił już zastrzeżenia dotyczące naruszenia polityki prywatności swoich użytkowników. Firma chce opóźnić oficjalne wydanie aplikacji, ponieważ według niej potrzebne są konsultacje i uzgodnienia "w celu dostosowania tego mobilnego programu do zasad Facebooka". Jak się jednak okazuje, scenariusz niczym z serialu "Black Mirror" na razie pozostanie fikcją

Wchodząc na stronę rzekomych producentów apki facezam.com, można się przekonać o sprytnym zabiegu będącym wytworem... kampanii marketingowej. Wiral, jakim stała się wiadomość o powstaniu aplikacji rozpoznającej twarze i łączące je z odpowiednimi kontami na Facebooku jest jedynie (dość skuteczną jak widać) reklamą agencji kreatywnej o nazwie Zacozo. Na szczęście można (jeszcze) spać w spokoju. 

Facezam aplikacja
Fotografia: Facezam.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów