Wyrzućmy GPS, a wrócimy z podróży mądrzejsi. Naukowy to udowodnili

Redakcja 05.05.2017
Jazda samochodem
Fotografia: Pixabay

Najwyższy czas odkopać tradycyjne mapy. Nawigacja satelitarna to nie tylko same korzyści. 

Najnowsze badania naukowców dowodzą, że GPS może nam nie tylko pomóc odnaleźć drogę do celu, ale niestety również zaszkodzić. 

Tradycyjne mapy dawno już odeszły w zapomnienie. Ich miejsce zastąpił system nawigacji GPS, który wskazuje drogę do wyznaczonego celu. Nie dziwi więc, że tak wielu kierowców wyruszając w podróż, uruchamia nawigację. Bez nerwów, bez zbędnego tracenia czasu na postoje, doprowadzi nas do upragnionego celu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się również, gdy wyruszamy na urlop do nieznanego wcześniej miejsca. Mając takiego "przewodnika" czujemy się pewni i zrelaksowani. 

Choć zalety używania GPS, czyli Global Positioning System są bezsprzeczne, okazuje się, że nawigacja może też zapędzić nas w kozi róg. Dowiedli tego naukowcy z University College London, którzy uważają, że korzystanie z niej przyczynia się zarówno do utraty orientacji w terenie, ale i części neuronów. Jak podaje Rp.pl, badacze postanowili przebadać mózgi ochotników, podczas poruszania się na "GPS" w wirtualnym mieście. 

Za pomocą rezonansu magnetycznego przyjrzano się szczegółowo, jak pracuje kora przedczołowa, która związana jest zarówno z podejmowaniem i planowaniem decyzji, ale również przeanalizowano pracę hipokampu, który odpowiada między innymi za pamięć i wyobraźnię przestrzenną. 

Każda podróż kształci i… rozwija

Okazało się, że używanie GPS może wyłączać te partie mózgu, które w warunkach, gdy nie mamy nawigacji, odpowiadają za wymyślanie alternatywnych tras dotarcia do wyznaczonego celu. 

W poszczególnych częściach mózgu osób biorących udział w eksperymencie, które poruszały się po mieście nie korzystając z nawigacji satelitarnej, odnotowano wzmożoną aktywność. Im więcej badany miał możliwości wyboru, tym ta aktywność była większa. Gdy natomiast badani uruchamiali system GPS, ich hipokamp "usypiał", a wspomniana aktywność nie była zauważana. 

Jeśli masz kłopoty podczas nawigowania w mieście, hipokamp i kora przedczołowa otrzymują duże wyzwanie. Kiedy mamy urządzenie, który mówi nam, jak jechać, te części mózgu po prostu nie reagują na sieć ulic - powiedział doktor Hugo Spiers z University College London, a jego wypowiedź przytacza Rp.pl. 

Jak widać, korzystając z GPS trzeba mieć się na baczności. Wszak nie od dziś wiadomo, że nasze zdrowie jest najważniejsze. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów