Wygląda na to, że powstaje nowy zawód. Poszukiwany jest tłumacz emotikonów

Katarzyna Mordalska 13.12.2016
emotikony
Fotografia: Fotogragia: www.pixabay.com

Ogłoszenie umieściła londyńska firma. Jest to prawdopodobnie pierwsza taka oferta pracy na świecie.

Emotikony przybierają na popularności i już można mówić o swego rodzaju fenomenie tego obrazkowego języka. Tak samo, jak istnieją specjaliści od komunikacji – zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej – rynek upomina się o znawców z zakresu języka emoji.

Oczywiście nie chodzi o zwykłą wykładnię, co przedstawia obrazek, gdyż taka jest jego idea – ma uprościć przekaz i nie pozostawiać wątpliwości co do znaczenia. Specjalista, który zajmie takie nowe stanowisko, będzie się zajmował wyjaśnianiem różnic międzykulturowych w zakresie wykorzystywania emotikonów.

Mini obrazki wyrażające emocje są dostępne we wszystkich aplikacjach służących komunikacji, a ich błędne odczytanie lub zastosowanie może doprowadzić do nieporozumień i konfliktów. Oprócz różnic kulturowych, w grę wchodzą ukryte znaczenia niektórych emotikonów, np. niepozorny bakłażan może oznaczać propozycję seksualną (czytaj także: Brytyjski rząd chce blokować sexting wśród nieletnich), gdyż niektórym skojarzył się z penisem.

Zawód na miarę 21. wieku

Firma Today Translations, która prowadzi rekrutację na to ciekawe stanowisko, wymaga od kandydata nie tylko pasji do emotikonów, ale także praktycznej wiedzy i świadomości różnic kulturowych oraz wynikających z nich obszarów nieporozumień. Zapowiada także praktyczny sprawdzian wiedzy z tego zakresu. Wśród obowiązków w ogłoszeniu wymienione zostały, oprócz tłumaczeń na potrzeby wewnętrzne firmy i klientów, także raportowanie trendów oraz wskazywanie kierunków rozwoju.

Oferta pracy jest jak najbardziej poważna i, choć w pierwszym odruchu, może wywoływać uśmiech na twarzy, takie ogłoszenie wskazuje pewien kierunek rozwoju, gdyż stanowi odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku tłumaczeń.

emotikony
Fotografia: Grafika: www.media.giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów