Wybrano słowo roku 2016. Wybór redaktorów oksfordzkiego słownika jest dużym zaskoczeniem

Redakcja 17.11.2016
"Słowo Roku 2016"
Fotografia: Pixabay

Użycie tego słowa w mijającym roku wzrosło aż o dwa tysiące procent w stosunku do ubiegłego. 

W zeszłym roku redaktorzy Oxford Dictionaries po raz pierwszy w historii stwierdzili, że "Słowem Roku 2016" wcale nie będzie… słowo. Za wyrażenie, które w zamyśle ma odzwierciedlać kim są ludzie, uznano emotikonę "twarz ze łzami radości". Jak tłumaczyli, doskonale oddaje humor, nastrój, a także troski społeczeństwa w 2015 roku.

W tym roku redaktorzy także zaskoczyli. Choć za "Słowo Roku 2016" faktycznie uznali słowo, ma ono znacznie bardziej polityczny wydźwięk niż w ubiegłych latach. W tym roku stwierdzili, że mijający rok w języku najlepiej odzwierciedla "post-truth", a więc "post-prawda". Czyli polityka, która opiera się przede wszystkim na graniu na emocjach. Na fakty i rzeczowe argumenty nie ma tu miejsca. 

Post-prawda to okoliczności, w których fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do jej emocji i osobistych przekonań - tak brzmi słownikowa definicja "Słowa Roku 2016".

Wybór nie był przypadkowy. Jak podaje Bbc.com, zdaniem oksfordzkich specjalistów użycie tego słowa wzrosło w 2016 roku aż o dwa tysiące procent w stosunku do roku ubiegłego. Powód? Dość oczywisty. Wyrażenie było szczególnie popularne w kontekście Brexitu, a ostatnio sukcesu Donalda Trumpa, który został wybrany 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. 

Czas polityki

2016 rok bez wątpienia był rokiem polityki. Świadczą o tym słowa, które wraz z "post-prawdą" walczyły o zaszczytne pierwsze miejsce. Wśród nich "Alt-right" (alternatywna prawica, ekstremalni konserwatyści), czy "Brexiteer" (osoba, która była za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej). Inne sformułowania to chociażby "Woke" (świadomość), "Hygge" (duńska filozofia), czy chociażby "Coulrophobia" (strach przed klaunami). 

Biorąc pod uwagę fakt, że "Słowo Roku 2016" jest silnie związane z polityką, a w ubiegłych latach były to raczej określenia związane z naszym stylem życia - emotikon, vape (palenie elektronicznych papierosów, 2014 rok) i selfie (2013 rok) - trudno nie zastanawiać się, co przyniesie 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów