Wybrano słowo 2018 roku. Nawiązuje do zagrożeń związanych z ochroną środowiska

Anna Respondek 08.11.2018
Foka zjadająca foliową torebkę
Fotografia: Shutterstock

Co według redaktorów Collins English Dictionary było najważniejsze w 2018 roku? 

Co roku wybierane jest jedno słowo, które określić ma najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy. W 2016 roku padło na stwierdzenie "post-prawda", rok później cały świat dyskutował o odejściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Logicznym wydawało się zatem wybranie określenia "brexit" jako najważniejszego i przełomowego. W tym roku redaktorzy słownika postawili na stwierdzenie, które ma wiele wspólnego z przyszłością całej planety. Czy ważne przesłanie trafi do wszystkich ludzi? 

Wybrano słowo 2018 roku 

Redaktorzy Collins English Dictionary, poważanego na całym świcie słownika, postanowili, że słowem roku zostanie wyrażenie "single-use", które w języku polskim oznacza "jednorazowego użytku". Tym samym chcieli, aby wszyscy zwrócili uwagę na problem, o którym od dłuższego czasu mówią wszystkie organizacje zajmujące się ochroną środowiska - nadmiernym wykorzystaniem plastiku. 

Coraz częściej w mediach można zobaczyć przerażające zdjęcia zwierząt, które zginęły przez pływający w oceanach plastik. Jak twierdzą specjaliści, już niedługo z mórz i oceanów łatwiej będzie wyłowić plastikową butelkę niż żyjącą rybę. Właśnie dlatego redaktorzy słownika postanowili jeszcze bardziej nagłośnić problem, z którym musi zmierzyć się współczesny świat. 

W bazie Collins English Dictionary można znaleźć ponad 4,5 miliarda słów, jednak od 2013 roku to właśnie słowo "single-use" stało się aż czterokrotnie częściej wyszukiwane. To pokazuje jak wiele osób zdaje sobie sprawę z problemu lub chce go zrozumieć. W 2018 roku Parlament Europejski zdecydował o delegalizacji produktów zrobionych z tworzyw sztucznych, chodzi między innymi o plastikowe słomki, talerze, sztućce i butelki. Według najnowszych rozporządzeń plastikowe butelki mają zniknąć ze sklepów do 2021 roku.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Na świecie istnieje wiele pięknych i niezwykłych miejsc. Te biblioteki są spełnieniem marzeń wszystkich moli książkowych:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów