Wróciła moda na Ice and Salt Challenge. To najbardziej niebezpieczne wyzwanie w sieci

Redakcja 06.02.2017
Ice and Salt Challenge
Fotografia: steviejacko/YouTube.com

To najgroźniejsza i najbardziej bezmyślna zabawa ostatnich lat. 

To nie jest żadna nowość. Być może dlatego powrót Ice and Salt Challenge tak bardzo dziwi. Za tą zabawą nie kryje się nic dobrego - od około pięciu lat służy jedynie zadawaniu sobie bólu.

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku niebezpieczną zabawą zachwycili się Brytyjczycy i tylko czekać na śmiałków z Polski. Wyzwanie jest tanie i proste w wykonaniu - wystarczy posypać dowolną część ciała solą i położyć na niej kostkę lodu.

Choć dla wielu miłośników wyzwań może wydawać się to mało prawdopodobne, opisane wyżej połączenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Zachodzi reakcja chemiczna, w efekcie czego temperatura kostki spada do kilkunastu stopni poniżej zera i dochodzi nawet martwicy powierzchniowej skóry charakterystycznej dla odmrożeń trzeciego stopnia. Osoba, która decyduje się na to wyzwanie musi wytrzymać z palącym bólem jak najdłużej. Rany powstałe na skutek tej zabawy mogą pozostawiać trwałe blizny.

Salt and Ice
Fotografia: mywaytorecovery/Instagram.com
Salt and Ice
Fotografia: elcaseface/ Instagram.com

#saltandicechallenge 

Pod hashtagiem #saltandicechallenge widzimy zdjęcia nie tylko poparzonych rąk, ale także dłoni i ud. Internauci obdarzeni bujną wyobraźnią starają się, aby odparzenia miały fantazyjne kształty, na przykład serca, bo jeśli mieć trwałą bliznę, to chociaż ładną. Zabawa zaniepokoiła brytyjskie władze. Interweniowało Krajowe Towarzystwo Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, które wysłało do rodziców komunikat, aby uczulili dzieci na niebezpieczeństwa, które idą w parze z tą zabawą.

Internetowe wyzwania zwykle mają jakiś cel. Ice Bucket Challenge był akcją charytatywną. Salt and Ice służy tylko "zabawie". Na zamieszczonym poniżej filmie obserwujemy nastolatkę, której w skrzywdzeniu samej siebie pomaga matka.

Dlatego tak ważne jest to, aby komunikaty organizacji i lekarzy dotarły do wszystkich, szczególnie do rodziców - zanim będzie za późno, a fragment odmrożonej skóry będzie nie do odratowania. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów