Wojciech Cejrowski skomentował "Kler". Tak mocnych słów o filmie Smarzowskiego jeszcze nie było!

Hanna Skowron 05.10.2018
Wojciech Cejrowski
Fotografia: Mariusz Gaczynski/East News

Podróżnik zrecenzował produkcję w swoim stylu.

"Kler" to bez wątpienia najbardziej kontrowersyjny film roku. Nic dziwnego, że jest na ustach wszystkich. Produkcję Smarzowskiego komentują dziennikarze, politycy i artyści. Oliwy do ognia postanowił dolać dziennikarz i praktykujący katolik Wojciech Cejrowski, który znany jest z ostrego języka.

"Kler" wszedł do kin 28 września i już zdążył pobić rekord. To najchętniej oglądany film od 30 lat. W ciągu pierwszych trzech dni od premiery zobaczyło go 935 357 osób. Dotychczasowy rekord należał do „Pięćdziesięciu twarzy Greya" (834 479 widzów w weekend otwarcia).

Opowieść Smarzowskiego budzi skrajne emocje. Reżyser wsadził kij w mrowisko - opisał historię katolickich księży, którzy mają swoje słabości lub wprost czynią zło. Tyle wystarczyło, by niektóre osoby wierzące uznały film za obrazę Kościoła. Ostrych opinii nie brakuje. Tym razem na temat "Kleru" wypowiedział się znany dziennikarz Wojciech Cejrowski.

Cejrowski o "Klerze"

Podróżnik nie oglądał filmu i zdradził, że nie zamierza tego robić, co nie przeszkodziło mu wyrazić zdecydowanej opinii na jego temat. W audycji "Radiowy Przegląd Prasy" nie przebierał w słowach, zarzucając reżyserowi, że "wysmażył kaszanę".

Nie muszę oglądać filmu, żeby zawierzyć opinii innych osób. Tak jak nie muszę oglądać własnej kiszki stolcowej, ale mogę zaufać lekarzowi, który wprowadził tam sondę (...) od tyłu mi wprowadził wziernik. Ja ufam lekarzowi, który widział ten film. Nie muszę sam oglądać filmu z własnego tyłka. I w odniesieniu do filmu "Kler" mam dokładnie tak samo. Mogę zawierzyć komuś, kto film już widział. Mogę też, z opisu samego autora, wynieść pewne informacje – stwierdził.

I dodał, że Kościół katolicki, który zna, różni się od tego, pokazanego na filmie Smarzowskiego.

Moja siostra jest zakonnicą, po ślubach wieczystych, mój brat jest zakonnikiem, mój wujek był księdzem biskupem, już nie żyje i bujał mnie na nodze. (...) Najwięksi moi przyjaciele to są księża po doktoratach, z którymi se piję wino, ale ani się nie upijają, ani nie mają dziwki zamiast gosposi – przekonywał.

Całej wypowiedzi Cejrowskiego można posłuchać tutaj:

Zobacz także: "Kler" będzie dostępny online! Kiedy i gdzie?

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów