„Wódka” najlepszym hasłem polskiej Wikipedii

Sylwia Kropiewnicka 07.02.2019
„Wódka” najlepszym hasłem polskiej Wikipedii
Fotografia: Shutterstock

Hasło „wódka” zostało uznane najlepiej zredagowanym hasłem polskojęzycznej Wikipedii. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Konkurs Wolna Polska – Wolna Wiedza, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, trwał od września. Zadaniem osób, które zajmują się edycją polskiej Wikipedii było weryfikowanie, poprawianie i rozbudowywanie haseł z tzw. polskiego kanonu (ok. 1,5 tys. wpisów nawiązujących tematycznie do Polski i Polaków).

Konkurs Wikipedii

Do udziału w całym konkursie zgłoszono 26 haseł. Pierwsze miejsce w konkursie Wikipedii zajęło hasło „wódka”. Tuż za nią znalazły się wpisy o polskiej szkole filmowej oraz o orle bieliku. Wyróżnione zostały także artykuły na temat Banku Polskiego w Królestwie Polskim, Kaszubach, Filozofii Polskiej, Sanacji oraz o samolocie myśliwskim PZL P.11.

O zwycięstwie „wódki” przesądził fakt, iż hasło to jest obszernie opracowane, opatrzone grafikami i ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami. Jury konkursu doceniło także dopracowanie rysu historycznego, technologii produkcji oraz zagadnień prawnych.

W jury konkursu zasiedli Edwin Benedykt (dziennikarz „Polityki”), Piotr Cywiński (dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau), Radosław Kotarski (polaryzator nauki i youtuber) czy prof. Dariusz Jemielniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Dariusz Jemielniak mówił:

Artykuł na Wikipedii powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością.

Polska wersja Wikipedii została założona 26 września 2001 roku i obecnie liczy ponad 1,3 miliona haseł.

Zobacz także: Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku! Wiesz, co oznacza?

Ten projekt robi furorę w sieci. Musisz go zobaczyć!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów