Wina za dużych piersi, czy modelki transgender? Facebook zablokował reklamę znanej marki

Martyna Kraus 03.08.2016
Curvy Kate
Fotografia: facebook.com/curvykate

W obronie znanej marki bielizny Curvy Kate stanęła rzesza fanów.

Facebook zablokował kampanię reklamową brytyjskiej marki Curvy Kate, która zajmuje się szyciem bielizny dla kobiet o pełniejszych kształtach. Oskarżono ją o promowanie treści nacechowanych seksualnie, co ma być niezgodne z regulaminem. 

W najnowszej kampanii wzięła udział kobieta transgender, kobieta po amputacji piersi oraz kobieta chora na łysienie. Wszystkie panie pozowały w seksownej bieliźnie, ale na pewno nie przyjmowały niestosownych póz, które naruszałyby regulamin Facebooka. Myślą przewodnią było jedynie pokazanie, że piękno nie zna granic, a każda kobieta może być atrakcyjna i silna, jeśli tylko uwierzy w siebie. Curvy Kate nie mogła więc odpuścić serwisowi społecznościowemu, dlatego wysłała do firmy wyczerpujące wytłumaczenie, pokazujące ich prawdziwe intencje. Niestety, Facebook nie zareagował.

Curvy Kate
Fotografia: facebook.com/curvykate

#TheNewSexy

Producenci bielizny sfrustrowani brakiem odpowiedzi, poprosili o pomoc fanów. Ci ostatni hucznie zaczęli opowiadać o całym zajściu w swoich postach na Facebooku, oznaczając je dodatkowo hashtagiem #TheNewSexy i wklejając linki do kampanii. Kiedy a nabrała tempa i napisały o niej znane serwisy internetowe, Facebook nie mógł dłużej pozostać głuchy na to wołanie i musiał odpowiedzieć. Rzecznik serwisu społecznościowego skontaktował się nie tylko z marką, ale również z redakcją Mashable.com, która jako pierwsza opublikowała informacje na temat tej sytuacji. 

Przedstawiciel Facebooka w oficjalnej wiadomości podkreślił, że nikt nie miał złych intencji, a treści tego typu blokowane są przez system automatycznie. Firma dostaje codzienne niezliczone ilości wiadomości i zgłoszeń, dlatego czasem zdarzają się błędy i któraś z nich może zostać zwyczajnie pominięta. Marka Curvy Kate została przeproszona, a jej zdjęcia i reklamy znowu pojawiły się na Facebooku.

W mediach wciąż ogromnie brakuje różnorodności. Chcieliśmy podzielić się z naszymi odbiorcami i klientami zdjęciami z nowej kampanii. W ten sposób zachęcamy ich do zastanowienia się nad "normami" i skłaniamy do stworzenia nowej definicji tego, co społeczeństwo uważa za seksowne. Kampania #TheNewSexy ma jednoczyć kobiety o różnych kształtach, pochodzące z różnych środowisk i namówić je do dzielenia się w mediach swoją opinią na temat piękna - wytłumaczyli właściciele Curvy Kate w notce przesłanej do redakcji portalu Mashable.com.

Sprawa się wyjaśniła i można uznać ją za zamkniętą. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że na co dzień na Facebooku widzimy reklamy bielizny, które są znacznie bardziej wyzywające. Samo nasuwa się pytanie, dlaczego akurat reklama marki Curvy Kate została wstrzymana? Komu aż tak przeszkadzał seksapil w takim, a nie innym wydaniu? Przecież usunięcie reklamy nie następuje po jednorazowym zgłoszeniu - musiało to zrobić naprawdę sporo osób. 

Curvy Kate
Fotografia: facebook.com/curvykate
Curvy Kate
Fotografia: facebook.com/curvykate
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów